Reklama

Dworzec w "wiejskim" stylu? Proszą o wsparcie polityków

fot. czytelnik

Stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania apeluje do polityków i urzędników o pomoc w skutecznej walce z problemami dworca Poznań Główny. Ich zdaniem problemem jest nie tylko sam budynek nowego dworca, ale też perony - te wyremontowane i czekające na remont. Skarżą się na "wiejski" styl i tanie materiały wykorzystywane przy modernizacjach.

Działacze ze stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania od dłuższego czasu prowadzą akcję "Jaki Poznań Główny?", w ramach której przedstawiają wygląd peronów, a także samego budynku poznańskiego dworca. O ile nowy budynek dworca już stoi i na zmiany w projekcie jest za późno, wciąż otwarta pozostaje kwestia remontu peronów 4-6.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA


Na początku bieżącego roku informowaliśmy, że modernizacja peronów 4-6 stoi pod znakiem zapytania. PKP Polskie Linie Kolejowe w tym roku nie przeznaczyły na ten cel ani grosza. IdP podkreślały wówczas, że w Wieloletnim Programie Inwestycji Kolejowych do 2015 roku nie ma pieniędzy na jakiekolwiek inwestycje na poznańskim Dworcu Głównym. Pojawił się więc apel, by wziąć udział w konsultacjach społecznych organizowanych przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. - Przygotowaliśmy wspólnie pismo, aby dać urzędnikom znać, że nie mogą po raz kolejny nie przyznać finansowania publicznego dla przebudowy Poznania Głównego bez konsekwencji społecznych - wyjaśniali wówczas członkowie stowarzyszenia.

Tuż po zakończeniu konsultacji, w trakcie których do Ministerstwa wysłano około 700 wiadomości od poznaniaków okazało się, że nasz dworzec nie otrzyma wsparcia finansowego. W lipcu okazało się również, że poznańskiego dworca nie ma na liście rankingowej projektów kolejowych na perspektywę 2014-2020. - Dokument Implementacyjny identyfikuje jedynie projekty liniowe czyli modernizacje i remonty całych bądź odcinków linii kolejowych. W rankingu nie uwzględniano żadnych projektów punktowych obejmujących pojedyncze obiekty w tym stacji i węzłów kolejowych - tłumaczą IdP. - Los Poznania Głównego zależy wyłącznie od politycznej decyzji ministra transportu. To on będzie rekomendował do wdrożenia projekty "punktowe", a decyzja o przydziale środków bądź ich braku nie będzie musiała być podparta merytoryczną analizą jaką przechodzą projekty liniowe.

Według Inwestycji dla Poznania brak pieniędzy doprowadził do tego, że na peronach 1-3 w trakcie modernizacji wykorzystano najtańszą kostkę betonową i "mało gustowne wzory małej architektury".

W październiku PKP PLK zadeklarowało, że remont kolejnych peronów - 4-6 ma się zakończyć w 2017 roku. - Trudno powiedzieć, czy w 2014 roku ruszy przebudowa peronów, ale planujemy, że cała inwestycja zakończy się w 2017 roku - mówił nam Zbigniew Wolny z PKP Polskie Linie Kolejowe w Poznaniu. - To kompleksowe prace. Perony stylistyką będą nawiązywać do tych już zmodernizowanych. Pojawią się tutaj nowe wiaty, nowe tory, ich podbudowa, a także przebudowane zostanie przejście podziemne wraz z całym system odwodnienia. Nowa będzie też cała infrastruktura związana z zarządzaniem ruchu pociągów - dodał.

Właśnie nawiązanie stylistyką do już zmodernizowanych peronów bardzo martwi członków Inwestycji dla Poznania. - Posiadany przez poznański oddział Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK SA od 2008 roku projekt przebudowy peronów zachodnich prezentuje taki sam wiejski styl jak zrealizowana przez tę jednostkę inwestycja na peronach 1-3. Poprawienie tego projektu tak aby prezentował poziom podobny do Krakowa Głównego czy stacji Katowice bez kompletnego przewalenia do górny nogami całej dokumentacji może być bardzo trudne, a co ważniejsze może kosztować krocie - wyjaśniają.

- (...) Liczymy, że tym razem środki na porządną modernizację Poznania Głównego jednak się znajdą w nowym programie inwestycyjnym. Niestety historia lubi się powtarzać i bez zaangażowania środowisk politycznych możemy nie uzyskać środków wystarczających na porządną modernizację stacji - kończą.

W poniedziałek członkowie stowarzyszenia spotkają się na peronie czwartym Poznania Głównego z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego oraz posłami. Będą ich prosić o wsparcie w walce o rozwiązanie problemów poznańskiego dworca.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
3℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
1.87 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro