Mniej pieniędzy na policyjne patrole?
Urzędnicy miejscy chcą dać o połowę mniej pieniędzy na policyjne patrole finansowane przez miasto. To patrole, które najczęściej czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców nocą.
Patrole policyjne finansowane są w ramach programu profilaktyki antyalkoholowej. Policjanci najczęściej pojawiają się w mieście nocą czy w weekendy na przykład w okolicach Starego Rynku. W ubiegłym roku decyzja miasta na finansowanie takich patroli przeznaczono milion złotych. Są to pieniądze za dwa tysiące służb pełnionych przez policjantów, czyli tak naprawdę cztery tysiące więcej policjantów skierowanych do służby. Z reguły to jest w okresie od kwietnia do października, bo tak obejmuje to porozumienie - mówi mł. insp. Roman Kuster, komendant miejski policji w Poznaniu.
Teraz Wydział Zdrowia zaproponował przeznaczenie kwoty o połowę mniejszej, tłumacząc to zmniejszonymi środkami. Potrzeby przekroczyły o ponad 30 procent nasze możliwości finansowe. Poza tym kwota, którą oddaliśmy do dyspozycji na przyszły rok została też o 270 tysięcy umniejszona, bo takie są szacowane przychody z tego funduszu - tłumaczy Elżbieta Dybowska, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia UM.
Miejscy radni z komisji bezpieczeństwa nie zgodzili się na takie rozwiązanie. Poziom finansowania dodatkowych patroli policji powinien być utrzymany na dotychczasowym poziomie. Chodzi o to żeby budować u poznaniaków poczucie bezpieczeństwa - mówi Krzysztof Skrzypiński, radny PO, przewodniczący komisji bezpieczeństwa.
Szkoda, że Urząd Miasta nie uwzględnił na etapie projektowania tej kwoty, która będzie przez nas zwiększana, ponieważ uważamy, że na dodatkowe patrole policyjne, które w szczególności zwracają uwagę na kwestie problemu spożywania alkoholu nie należy tych kwot obniżać - mówi Mariusz Wiśniewski, radny PO.
Ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta na sesji Rady Miasta.