Reklama
Reklama

Matyi czy Matyji? Przy ZCK tabliczki z błędem ortograficznym

fot. Piotr Knach
fot. Piotr Knach

Na ulicach w pobliżu Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego pojawiły się tabliczki z nazwami ulic. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że nazwa ulicy Stanisława Matyi jest pisana... z błędem.

Od czerwca 2010 roku mamy w Poznaniu ulicę Stanisława Matyi (fragment drogi pomiędzy Wierzbięcicami a mostem Dworcowym). Mężczyzna był przez wielu poznaniaków uznawany za nieformalnego przywódcę protestu z czerwca 1956 roku w Zakładach Cegielskiego. Wśród pracowników Cegielskiego słynął jako osoba, która nie boi się podejmować rozmów z władzą. Walczył o przestrzeganie praw pracowników w ZISPO. Utrzymywał kontakty z robotnikami z innych poznańskich zakładów. Stał się powszechnie rozpoznawany w środowisku działaczy robotniczych.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


W czerwcu 1956 roku był członkiem delegacji ZISPO do Ministerstwa Przemysłu Maszynowego w Warszawie. Za jego namową Roman Fidelski, ówczesny minister, zgodził się przyjąć postulaty pracowników zakładu. Dzień później zmienił jednak swoją decyzję. W Zakładach Cegielskiego rozpoczął się protest połączony z ulicznymi demonstracjami. Matyja brał w nich czynny udział. Został aresztowany i brutalnie przesłuchiwany. Później, wielokrotnie karany przez komunistyczną władzę, nie mógł znaleźć zatrudnienia. Bohaterem stał się za sprawą Solidarności, której został honorowym członkiem w HCP. Nagłośniono wtedy jego dzielną walkę z reżimem.

Dziś poznaniacy przyzwyczaili się już do nowej nazwy ulicy w centrum miasta. Tym bardziej dziwi ich widok tabliczek z napisem "Ulica Stanisława MATYJI". - Ktoś chyba zapomniał o podstawowych zasadach ortografii! Obok nowego Poznań City Center stoją 4 tabliczki informujące o nazwie ulicy. I co się okazuje? Od dzisiaj ul. Stanisława Matyi, piszemy: STANISŁAWA MATYJI. Razi po oczach, ale to niestety prawda - napisał do nas czytelnik.

Jak się okazuje, to na zlecenie TriGranitu przygotowano tabliczki z nazwami ulic, które pojawiły się przy Zintegrowanym Centrum Komunikacyjnym. Firma przyznaje, że błąd rzeczywiście jest poważny i tabliczki zostaną wymienione najszybciej jak będzie to możliwe.

Nie jest to pierwszy przypadek umieszczania w Poznaniu znaku z błędem. W lipcu pisaliśmy o wiadukcie Kosynierów Górczyńskich, na którym jeden ze znaków wskazywał drogę na "Jerzyce" (TUTAJ).

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejne ostrzeżenie meteo dla całego województwa! Uwaga na drogach i chodnikach!
0℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
124.36 μg/m3
Bardzo zły
Zobacz pogodę na jutro