Reklama
Reklama

Wypieczono 500 ton rogali świętomarcińskich!

W ciągu ostatnich siedmiu dni na terenie naszego województwa wypieczono około 500 ton rogali świętomarcińskich. To około 3 milionów sztuk tego przysmaku. A Wy ile zjedliście?

11 listopada za nami. Przyszedł więc czas na... spalanie kalorii spożytych podczas obchodów imienin ulicy Święty Marcin. A jest co spalać. W ciągu ostatnich siedmiu dni na terenie naszego województwa wypieczono około 500 ton rogali świętomarcińskich co daje około 3 milionów sztuk tego przysmaku (w tym roku rogale mogą być bowiem mniejsze niż w latach ubiegłych).

Według cukierników w rogalu liczy się nie tylko wnętrze z białego maku, bakalii i skórki pomarańczowej, ale też ciasto, z którego jest wykonany. - Rogale produkuje się z ciasto drożdżowego, którego poprzez zawałkowanie tłuszczem otrzymujemy ciasto półfrancuskie - wyjaśnia Marian Weber z cukierni Weber. - Tak jak ciasto francuskie ma 250 warstw, tak ciasto półfrancuskie ma około 54 - dodaje.

Zwieńczeniem pieczenia rogali jest ich dekorowanie. Muszą zostać nie tylko polane lukrem, ale też posypane orzechami. - Tak przewiduje receptura, którą opracowaliśmy i przekazaliśmy Unii Europejskiej z prośbą o otrzymanie oznaczenia geograficznego, które ostatecznie nam przyznano - kończy Weber.

A Wy ile rogali świętomarcińskich zjedliście 11 listopada?

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda w Wielkopolsce. Strażacy odebrali już ponad 140 zgłoszeń
22℃
13℃
Poziom opadów:
4.9 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
9.99 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro