Reklama
Reklama

Święto Niepodległości w fortach

Fort III | fot. ptpf.org.pl
Fort III | fot. ptpf.org.pl

Z okazji Święta Niepodległości poznaniacy mogą zwiedzać wybrane forty. W poniedziałek otwarte są Fort Va na Piątkowskie oraz Fort III w Nowym ZOO.

Nie tylko na placu Wolności trwają w poniedziałek obchody Święta Niepodległości. Poznaniacy zainteresowani historią mogą wykorzystać świąteczny dzień do odbycia wycieczki po wybranych poznańskich fortach. Dwa z nich są dziś otwarte.

Fort Va na Piątkowie

- Mimo, iż stała, letnia trasa turystyczna na terenie fortu jest już zamknięta otwieramy bramy obiektu dla wszystkich zwiedzających 11 listopada, w dniu odzyskania niepodległości - wyjaśnia Krzysztof Kłoskowski ze Stowarzyszenia Kernwerk. - Tego dnia po raz kolejny można zwiedzić obiekt wraz z przewodnikiem ubranym w historyczny mundur XIX-wiecznego żołdaka pruskiego. Godziny zwiedzania 12:30, 14:00, 15:30, 17:00. Jedną z dodatkowych atrakcji na trasie turystycznej będą napisy latryniane - dodaje. O napisach odkrytych na ścianie latryny pisaliśmy kilka dni temu.

Ceny biletów wstępu to 8zł (normalny) i 6zł (ulgowy). Przychód przeznaczany jest na prowadzenie dalszych prac na obiekcie.

Fort III w Nowym ZOO

Dni Niepodległości na terenie Fortu III rozpoczęły się w niedzielę i zakończą się w poniedziałek. - Poprzez to wydarzenie chcielibyśmy przypomnieć mieszkańcom Poznania i okolic o tym, że mimo wydarzeń, które miały miejsce 95 lat temu w Warszawie, miasto Posen nadal pozostawało pod panowaniem pruskim. Musiało ono czekać jeszcze ponad miesiąc, aby na nowo stać się Poznaniem - wyjaśnia Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji.

- Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Forcie III organizowane są przez Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji razem z: GRH "Green Light" (diorama przedstawiająca jednostkę amerykańskich spadochroniarzy z 82 Dywizji Powietrzno-
Desantowej z okresu walk w Ardenach w okolicach świąt bożego narodzenia), Wydawnictwem "Pomost" (wystawa dotycząc bitwy o Poznań , jak i samej działalności stowarzyszenia), oraz grupą "Schola Gladiatoria (dawne, europejskie sztuki walki białą bronią). Stowarzyszenie Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Warta" zaprezentuje, jak wyglądały wojska Armii Wielkopolskiej walczącej w trakcie wojny polskobolszewickiej. W koszarach fortu przygotowana będzie specjalna strefa dla najmłodszych gości fortu -
zaznacza PTPF.

W poniedziałek FORT III można zwiedzać do godziny 16.00 - samodzielnie lub z przewodnikiem. Wstęp kosztuje 5 złotych.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
6.17 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro