Reklama

Obchody Święta Niepodległości w Poznaniu z "Poznańczykiem"

fot. Elżbieta Skowron
fot. Elżbieta Skowron

Na placu Wolności trwają uroczystości w ramach Święta Niepodległości. Można tu m.in. zobaczyć wojskowy sprzęt, w tym replikę samochodu pancernego Austin - Putiłow "Poznańczyk".

O godzinie 8.30 w Poznaniu rozpoczęły się oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Pod tablicami pamiątkowymi Marszałka Józefa Piłsudskiego, Franciszka Ratajczaka i Ignacego Paderewskiego, a także pod pomnikami Powstańców Wielkopolskich oraz 15. Pułku Ułanów Poznańskich złożono kwiaty.

Pół godziny później w Farze Poznańskiej odbyła się msza święta za Ojczyznę. Jej uczestnicy około godziny 10.00 przeszli na plac Wolności, gdzie rozpoczęto oficjalne uroczystości.

To właśnie tutaj prezentowany jest sprzęt wojskowy z epoki. Pierwszy raz poznańskiej publiczności zaprezentowano replikę samochodu pancernego Austin - Putiłow "Poznańczyk". - Zdobyty w maju 1920 roku przez żołnierzy z 55. Pułku Piechoty 14. Wielkopolskiej Dywizji Piechoty w okolicy Bobrujska samochód był pierwszym pojazdem Wielkopolskiego Plutonu Samochodów Pancernych - tłumaczył kilka dni temu Tomasz Stube, rzecznik Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. To właśnie wojewoda organizuje obchody.

To nie koniec. Również na placu Wolności działa specjalny punkt werbunkowy, w którym podobnie jak w 1918 roku, będzie można "zaciągnąć się" do armii. Kolejne atrakcje przygotowała Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych, która wystąpi tu z koncertem. Nie zabraknie też defilady pododdziałów i pokazu grupy rekonstrukcyjnej 7DAK.

Z okazji Święta Niepodległości na Malcie odbędzie się Bieg Niepodległości na znak równości. Start o 13.30. Współorganizatorką biegu jest Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania. Udział w biegu będzie mógł wziąć każdy - dystans to tylko 5 kilometrów. Start na skrzyżowaniu ulicy Wiankowej i trasy spacerowej na Malcie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
6.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro