Reklama
Reklama

Imieniny ulicy Święty Marcin: zobacz program wydarzeń

fot. Adrian Potrawiak
fot. Adrian Potrawiak

W poniedziałek ulica Święty Marcin obchodzi swoje imieniny. Z tej okazji zaplanowano szereg wydarzeń dla poznaniaków. Nie zabraknie tradycyjnej parady, świętomarcińskich rogali, koncertów i fajerwerków.

Mamy 11 listopada, a co za tym idzie w Poznaniu obchodzimy imieniny ulicy Święty Marcin. Jak każdego roku na obchodach nie może zabraknąć świętomarcińskich rogali. Kiermasz trwać będzie do godziny 20.00. Stragany ustawiono na chodniku wzdłuż wieżowców Alfy. Do wyboru są rogale z różnych cukierni, każdy znajdzie więc coś dla siebie.

Ale imieniny ulicy to nie tylko słodkie wypieki. - Zaczynamy o 10.00 kiermaszem z rogalami, działaniem na podwórkach, będą też muzycy uliczni - mówi Joanna Przygońska z CK Zamek. - Moment kulminacyjny to 14.00 kiedy rusza korowód spod kościoła Świętego Marcina. Około 14.30 parada dochodzi pod CK Zamek i tam odbędzie się wręczenie klucza przez prezydenta miasta - dodaje.

Drugim momentem kulminacyjnym na pewno będzie koncert gwiazdy - Ani Rusowicz, która pojawi się na scenie przed CK Zamek o 19.30. Tuż po nim zaplanowano pokaz sztucznych ogni (około 21.00). Wcześniej również odbywać się będą koncerty - Na scenie przed CK Zamek prezentować się będą m.in. Dixie Company, Roots Rockets czy muzycy z klasy akordeonu prof. Teresy Kaszuby.

Z okazji imienin na ulicy odbywać się będą atrakcje dla dzieci - m.in. świętomarcińska gra uliczna "Ratuj Elbra", warsztaty "miasto w mieście", a także podwórko zapomnianych zabaw, na którym rządzić będą seniorzy. Nieco starszych poznaniaków zainteresują występy uliczne, jam session z Republiką Rytmu, koncerty muzyki klasycznej, czy prezentacja fotografii w ramach galerii ulicznej. Na ulicy staną też trzy fotobudki, w których każdy będzie mógł sobie zrobić zdjęcie - w strojach z epoki, przy suto zastawionym stole lub... we wnętrzu nawiązującym do lukru ze świętomarcińskich rogali.

Dodatkowe atrakcje odbywać się będą w samym Centrum Kultury Zamek. Od 10.00 do 20.00 będzie tu można podziwiać makietę ulicy Święty Marcin wykonaną z plasteliny. W programie również pokazy filmów i zamkowych archiwów.

Podobnie jak w latach ubiegłych z okazji imienin ulicy Święty Marcin poznaniacy będą mogli nabyć okolicznościowe dukaty. Tym razem będą przedstawiać wizerunek Świętego Marcina na koniu i (na rewersie) poznańskiego zamku. W sumie do nabycia będzie nieco ponad 10 tysięcy dukatów wykonanych z różnych materiałów.

Szczegółowy program wydarzeń:

g. 10-20 KIERMASZ ROGALI
/ ul. Św. Marcin, stragany staną na szerokim chodniku wzdłuż wieżowców Alfy

g. 11, 12.30, 15 MAKE UP ULICY ŚW. MARCIN: Ratuj Ejbra! Świętomarcińska gra uliczna / Animatornia
Na pomoc! Superbohaterowie też czasem wpadają w tarapaty! Jeśli chcesz pomóc Ejbrowi, wybierz się w miasto i podążaj za wskazówkami. Musimy go uratować!
Zapraszamy dzieci w wieku 8-12 lat* do udziału w grze ulicznej organizowanej w ramach Imienin Ulicy. Ochotnicy przemierzać będą centrum Poznania, wypełniając zadania i odkrywając tajemnicze zaułki. Chętnych prosimy o kontakt na adres: [email protected]. Ilość miejsc ograniczona.
*Udział w grze jest możliwy wyłącznie w zespołach dziecko-opiekun. Warunkiem udziału w grze jest przystąpienie do etapu internetowego a rozwiązania łamigłówki, która przesłana zostanie mailem. Nie ma możliwości zapisania się do udziału w grze w dniu imprezy.

g. 11-17 WYSTĘPY ULICZNE
Lech Dyblik - aktor filmowy i telewizyjny, pasjonuje się specyficznym i nieznanym w Polsce gatunkiem rosyjskiej muzyki -"szansonem" (tzw. muzyką bandycką), którą wykonuje od 2008 roku.
/ obok baru mlecznego
Tadeusz Lis - czyli "człowiek-orkiestra" to najpopularniejszy poznański bard, który podczas swoich występów chciałby wskrzesić klimat prywatek z lat 60.
/ ul. Św. Marcin / ul. Ratajczaka
Tadeusz Zajdowicz - leszczyński kataryniarz. Jest najstarszym z czterech kataryniarzy w Polsce
i gra na najstarszej sprawnej (ponad 100-letniej) katarynce w naszym kraju.
/ ul. Św. Marcin

g. 11-13 MAKE UP ULICY ŚW. MARCIN: Warsztaty dla dzieci: miasto w mieście / Inner Art
Poprzez twórczą zabawę chcemy uruchomić wyobraźnię młodych uczestników i uwrażliwić ich na zagadnienia związane z architekturą. Uczestnicy warsztatów będą mieli za zadanie "odrysować" część miasta na przezroczystych foliach rozstawionych na specjalnie do tego celu przygotowanych stelażach. Prowadzenie - Andrzej Cybulski.
/ przestrzeni ulicy, w razie niepogody w lokalu ZKZL pod numerem 51

g. 11.30-14 MAKE UP ULICY ŚW. MARCIN: Jam session z Republiką Rytmu
Szkoła muzyki rozrywkowej Republika Rytmu wraz z hotelem Lech, zapraszają do jam session. Muzyki będzie można nie tylko posłuchać, ale także ją współtworzyć. Chętnych zapraszamy do gry na perkusji, gitarach i bębnach.
/ podcienia hotelu Lech

g. 12-13 MAKE UP ULICY ŚW. MARCIN: Koncert muzyki klasycznej / Inner Art
Koncert akordeonistów "Bayan Brothers". Muzycy nie zamykają się w jednym stylu, lecz pokazują, że akordeon to instrument wszechstronny i można na nim grać zarówno muzykę klasyczną, rozrywkową, jak i klubową.
/ Kawiarnia Kociak

g. 12-21 MAKE UP ULICY ŚW. MARCIN: WYSTAWA GALERIA ULICZNA
Brama przy ul. Św. Marcin 43 na jeden dzień zamieni się w galerię sztuki. Na ścianach bramy zawisną fotografie opisujące życie poznańskich ulic, oczami młodych fotografów zamieszkujących stolice wielkopolski. Wernisaż: g. 16.
/ brama ul. Św. Marcin 41

g. 13-19 MAKE UP ULICY ŚW. MARCIN: Budki fotograficzne / Animatornia i Modelarnia
Na ulicy Św. Marcin zainstalowane zostanę trzy fotobudki, w których będzie mógł zrobić sobie zdjęcie. W jednej z nich będzie można przebrać się stroje z epoki i pozować z samym św. Marcinem, tematem drugiej jest... lukier z rogala marcińskiego (błyszczące połyskliwe materiały, białe balony, folie, światełka...), scenografia trzeciej przeniesie nas w świat świętowania (dekoracje, światła oraz suto zastawionym stołem - jak na dobre imieniny przystało!). Fotografie opublikowane zostaną na blogu, stworzonym specjalnie na potrzeby akcji. Uczestnicy otrzymają kartkę z adresem i datą publikacji. Drukowanie fotografii na miejscu odbędzie się za niewielką opłatą.
/ ul. Św. Marcin / ul. Gwarna ; ul. Św. Marcin / ul. Ratajczaka; ul. Św. Marcin / ul. Garncarska

g. 14 KOROWÓD ŚWIĘTOMARCIŃSKI - start: Kościół pw. św. Marcina
/ ul. Św. Marcin

g. 14-18 MAKE UP ULICY ŚW. MARCIN: Podwórko zapomnianych zabawy. Poprawiny / Animatornia i Jeżycka Fundacja Senioralna
Masz ochotę przenieść się w czasie? Powisieć na trzepaku, pograć w gumę, klasy, linkę czy cymbergaja? A może wolisz przypomnieć sobie smak oranżady i pudrowych cukierków, a potem posłuchać niesłyszanych od lat bajek z płyt winylowych? Chcesz pokazać świat podwórka swojej córce lub wnuczkowi? Zapraszamy na św. Marcin 27. W wir zabawy wkręcą nas Seniorzy!
Na podwórku Zapomnianych zabaw zagrać będzie można, m.in. w cymbergaja, gumę, klasy, linkę czy kapsle. W ramach każdej z gier przeprowadzony zostanie konkurs z nagrodami. Zapraszamy do odkrywania ducha starych podwórek i dawnych zabaw.
/ ul. Św. Marcin 27

g. 14.30 PRZEKAZANIE KLUCZA św. Marcinowi przez Prezydenta Miasta Poznania
/ scena przed CK ZAMEK

ok. 14.45-15.30 KONCERT DIXIE COMPANY
Poznańska formacja jazzu tradycyjnego Dixie Company powstała w roku1993 z inicjatywy puzonisty Krzysztofa Zaremby. Cechą charakterystyczną Dixie Company jest granie hot zawierające maksimum swingu oraz pełne ekspresji i żywiołowości improwizacje solistów.
Duże wrażenie robią popisy sekcji instrumentow dętych podparte perfekcynie pracującą sekcją rytmiczną. Istotnym elementem jest śpiew i gra bandżysty, wypełnione dużą dozą ciepła
i humoru.
/ scena przed CK ZAMEK

g. 15 MAKE UP ULICY ŚW. MARCIN: Przestrzeń performatywna. Studio Aktorskie STA "Street proza" / Animatornia
Studenci STA lubią wyzwania, dlatego postanowili przekonać niedowiarków, ze aktorstwo to nie tylko biały kołnierzyk i poważna mina. Tego, co zobaczycie na street prozie, nie spodziewa-libyście sie nigdzie... szczególnie w teatrze.
/ ul. Św. Marcin 28

g. 15-16 MAKE UP ULICY ŚW. MARCIN: Koncert muzyki klasycznej / Inner Art
Wykonawcami będą Bartosz Piłat i Jerzy Fryderyk Wojciechowski. Duet stworzy niesamowity klimat, nada miejscu charakteru, który na długi czas zapadnie odwiedzającym w pamięci. Wszystko za sprawą dwóch skrzypków, którzy zaprezentują muzykę z różnych epok
i odmiennych stylów. Będzie więc muzyka klasyczna, szlagiery lat międzywojennych, ale również kompozycje jazzowe - szczególnie swingowe.
/ Kawiarnia Kociak

g. 15-18 MAKE UP ULICY ŚW. MARCIN: Warsztaty z recyklingu / Animatornia i MyBag
Będzie kreatywnie. Przy pomocy nożyczek, zszywaczy, igieł, kombinerek i innych narzędzi przeobrazimy, materiały, które normalnie znalazłyby się na śmietniku. Stworzymy jedyne
w swoim rodzaju, bo wykonane przez nas samych, przedmioty codziennego użytku.
Prowadząca: Zofia Kuklasińska
Chętnych prosimy o kontakt na adres: [email protected]. Ilość miejsc ograniczona!
/ ul. Św. Marcin 51

g. 16-21 MAKE UP ULICY ŚW. MARCIN: Brama magiczna / Inner Art
Na podwórzu przy ul. św. Marcin 61 powstanie instalacja audiowizualna skupiona wokół drzewa. Połączenie dźwięków lasu oraz światła fosforyzującego i elektrycznego oraz chemii fluorescencyjnej. Projekt nawiązuje do idei przedstawienia sekwencji Fibonacciego i powtórzenia jej wielokrotności w naturze.
/ ul. Św. Marcin 61

g. 16 MAKE UP ULICY ŚW. MARCIN: Przestrzeń performatywna. Akademia Sztuk scenicznych PAPA
w Poznaniu / Animatornia
Podobnie jak w ubiegłym roku Akademia Sztuk Scenicznych PAPA w Poznaniu przeniesie fragment ulicy święty Marcin w inną czasoprzestrzeń. Tym razem będzie to Kraina Baśni i Snów. Wokół bramy teatralnej będzie można spotkać najróżniejsze baśniowe i bajkowe stworzenia
i postaci, wysłuchać fantastycznych opowieści i przepięknych piosenek w wykonaniu aktorów - studentów Akademii.
/ ul. Św. Marcin 28

g. 17 KONCERT Z OKAZJI DNIA ŚWIĘTEGO MARCINA
Rada Osiedla Stare Miasto zaprasza na koncert, w którym wystąpią muzycy z klasy akordeonu prof. Teresy Kaszuby. W programie utwory instrumentalno-wokalne, zakończone uroczystymi Nieszporami ku czci św. Marcina.
/ kościół pw. Św. Marcina

g. 17 MAKE UP ULICY ŚW, MARCIN: Wykład o historii ul. Św. Marcin
Prezentacja będzie okazją do poznania historii Ulicy Święty Marcin i zmian, jakich dokonywano na niej przez ostatnie 100 lat. Ilustracjami do opowieści będą zdjęcia współczesne, ukazujące często miejsca niezauważalne. Zaprezentujemy również fotografie i pocztówki archiwalne, które przeniosą nas na ulice niegdyś tętniącą życiem i będącą prawdziwą wizytówką miasta.
Prowadzenie: Maciej Szymaniak.
/ ul. Św. Marcin 51

g. 18-21 MAKE UP ULICY ŚW. MARCIN: Slam poetycki / Inner Art
Motywem przewodnim slamu jest hasło "u cioci na imieninach". W kameralnej przestrzeni mieszkania ul. św. Marcina odbędzie się otwarta rywalizacja poetów-performerów z różnych środowisk. Zapisy przyjmujemy drogą mailową: [email protected] (wystąpienia nie dłuższe niż 5 min). Wisienką na torcie będzie końcowy występ Adama Kaczanowskiego, performance pt. "Kto zaspokoi nasz głód?".
/ ul. Św. Marcin 69, II p.

g. 18 MAKE UP ULICY ŚW. MARCIN: Przestrzeń performatywna, Spektakl Grupy Concrit / Inner Art
Działalność grupy skupia się na komentowaniu obecnej sytuacji społeczno-politycznej. W swoich

spektaklach starają się spojrzeć na miasto z innej strony, ogarnąć je wszystkimi zmysłami.
/ ul. Św. Marcin 28

g. 18 KONCERT ROOTS ROCKETS
Roots Rockets to formacja, która powstała jesienią 2010 roku. Debiutancki album "RRewolucja", który ukazał się w maju 2013 roku okrzyknięty został "Debiutem Rootsowym Roku 2013" przez największy magazyn reggowy w Polsce RRR.com.pl. Zespół zagrał kilkadziesiąt koncertów, przekazując prawdziwą pozytywną energię. RR to mieszanka mocnego wokalu, reggowej sekcji rytmicznej, energicznej sekcji dętej całość zwieńczona jest rootsowymi aranżacjami zarazem nie bojąc się ucieczki w swing, rock, czy ska.
/ scena przed CK ZAMEK

g. 18-23 Jam jazzowy
Zapraszamy wszystkich którzy potrafią na czymkolwiek grać na wspólne jam session!
/ ul. Św. Marcin 51

g. 19 MAKE UP ULICY ŚW. MARCIN: Spektakl Teatr u Przyjaciół / Inner Art
Teatr u Przyjaciół. Teatr literacki, estetyka spektakli często nawiązuje do minionych stuleci, bohaterowie fabuł nierzadko są niedopasowani do obowiązujących współcześnie stereotypów zachowań, celów czy mód. Bezwzględnie jednak pokazują, że człowiek jest imponująco wielowątkowy, że warto przypatrywać się jemu w przeróżnych uwikłaniach.
/ ul. Św. Marcin 28

g. 19-20 MAKE UP ULICY ŚW. MARCIN: Koncert muzyki klasycznej
W skład zespołu The Yellows wchodzi Izabela Żurczak - klarnet i Wiktor Wilgocki - gitara. Oboje są uczniami Poznańskiej Szkoły Talentów. Ich program bazuje na muzyce latynoamerykańskiej. Ciepła barwa instrumentów i spokojne tony pozytywnie nastrajają i skłaniają do refleksji.
W programie utwory A. Piazzolli, C. Saint-Saensa, M. D. Pujola, M. de Falli i innych.
/ Kawiarnia Kociak

g. 19.30 KONCERT FINAŁOWY: ANIA RUSOWICZ
Ania Rusowicz - po dwóch latach od debiutanckiej płyty "Mój Big Bit", za która została nagrodzona aż czterema Fryderykami, Ania Rusowicz powraca z nowym albumem zatytułowanym "Genesis".
Nowa płyta swoją tematyką nawiązuje do tego, co pierwotne, naturalne, bliskie natury.
Płyta jest bardziej niepokorna, nieco psychodeliczna, ale pełna też przepięknych melodii,
no i oczywiście wspaniałego głosu Ani. Produkcją albumu zajął się Emade.
/ scena przed CK ZAMEK

ok. g. 21 POKAZ SZTUCZNYCH OGNI
/ scena przed CK ZAMEKCENTRUM KULTURY ZAMEK:

g. 10-20 WYSTAWA "ŚWIĘTY MARCIN NA ŚWIĘTYM MARCINIE"
Pokaz makiety ulicy Św. Marcin z plasteliny (autorzy: Krzysztof Baran, Jakub Baran)
/ Hol Wielki

g. 12-17 KWIACIARNIA KWIATY&MIUT ZAPRASZA NA WARSZTATY PLECENIA WIANKÓW
/ Hol Wielki

g. 12 POKAZ FILMU "OLIVER TWIST"
reż. Roman Polański, Czechy/Francja/Wielka Brytania/Włochy, 2005, 130"
/ Sala Kinowa - bilety 1 zł

g. 15 "POZNAŃ NA CELULOIDZIE"
Prezentacja unikalnych przedwojenne kroniki filmowe z Poznania. Film ilustrowany będzie muzyką na żywo przygotowaną przez Wojtka Tatarynowicza i Adriana Jaroszewicza.
Wstęp wygłosi Maciej Szymaniak.
/ Sala Kinowa - bilety 1 zł

g. 15-20 "ŚW. MARCIN W RETROSPEKTYWIE"
Pokaz zamkowych archiwów, spacerów audiowizualnych, zdjęć archiwalnych ulicy Święty Marcin
/ Sala Wielka

g. 16 POKAZ FILMU "WSZYSTKO NA SPRZEDAŻ"
reż. Andrzej Wajda, Polska 1968, 94" (z okazji 89. urodzin Andrzeja Łapickiego)
/ Sala Kinowa - bilety 1 zł

g. 18 "POZNAŃ NA CELULOIDZIE"
/ Sala Kinowa - bilety 1 zł

Imieniny ul. Święty Marcin odbywają się pod patronatem epoznan.pl.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
6.65 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro