Reklama

Nowi Wielkopolanie: dostali polskie obywatelstwo

fot. Adrian Potrawiak - archiwum
fot. Adrian Potrawiak - archiwum

We wtorek wojewoda Piotr Florek spotka się z cudzoziemcami mieszkającymi w Wielkopolsce, którzy otrzymali w tym roku polskie obywatelstwo. Najczęściej o polskie obywatelstwo w naszym województwie starają się Ukraińcy, Ormianie, Białorusini i Rosjanie.

Od stycznia 2012 roku polskie obywatelstwo otrzymało 175 cudzoziemców mieszkających w Wielkopolsce. 42 z nich obywatelstwo nadał prezydent RP. - W ubiegłym roku weszła w życie nowa ustawa o obywatelstwie polskim. Przewidziane są w niej dwa podstawowe tryby nabycia obywatelstwa polskiego: nadanie obywatelstwa przez prezydenta RP oraz uznanie za obywatela polskiego przez wojewodę - wyjaśnia biuro prasowe Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Pozostałe obywatelstwa przyznał już wojewoda.

Najczęściej obcokrajowcy mieszkający w Polsce i starający się o nasze obywatelstwo to osoby pochodzące z Ukrainy. Przez blisko dwa lata było ich aż 100. Następni w kolejności są Ormianie, Białorusini i Rosjanie. Zdarzają się też przypadki obywateli innych państw chcących uzyskać polskie obywatelstwo. Od stycznia 2012 roku byli to np. obywatele USA, Afganistanu, Włoch, Wenezueli, Korei, Filipin, Kostaryki, Syrii, Kirgistanu, Kuby, Rumunii czy Indii, a nawet Niemiec.

We wtorek wojewoda wielkopolski Piotr Florek spotka się z cudzoziemcami, którzy otrzymali w tym roku polskie obywatelstwo. Blisko 30 osobom z Ukrainy, Wenezueli, Indii, Libii oraz Armenii wojewoda wręczy okolicznościowe wydania Konstytucji RP oraz pamiątkowe dyplomy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
12℃
Poziom opadów:
6 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
8.93 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro