Reklama
Reklama

"Nowa" Teatralka: będą zmiany dla rowerzystów i ułatwienia dla niepełnosprawnych

fot. Elżbieta Skowron
fot. Elżbieta Skowron

Do końca listopada mają potrwać prace związane z przebudową torowiska tramwajowego na Teatralce. Po ich zakończeniu nie tylko wrócą tu tramwaje, ale też zmieni się układ komunikacyjny. Zmiany odczują tu przede wszystkim rowerzyści i osoby niepełnosprawne.

Jeszcze trzy tygodnie ma wykonawca prac związanych z remontem torowiska tramwajowego na Teatralce na zakończenie inwestycji. Zgodnie z planem ma to bowiem nastąpić na koniec listopada.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


Nie tylko pasażerowie komunikacji miejskiej z niecierpliwością czekają na otwarcie przebudowanego skrzyżowania. Wrócą tu tramwaje, a także przebudowane zostaną przystanki tramwajowe. Pojawią się na nich m.in. błotochrony. Spore zmiany odczują tutaj również piesi (przede wszystkim osoby niepełnosprawne) i rowerzyści. - Przejazdy rowerowe przez jezdnie oprócz oznakowania pionowego i poziomego (P-11 - przejazd dla rowerzystów) zasygnalizowane zostaną poprzez wykonanie na przejeździe oznaczenia z masy chemoutwardzalnej w kolorze czerwonym. Przejazdy rowerowe na skrzyżowaniu powiązane zostaną z ulicami: Dąbrowskiego, Roosevelta, Fredry - wyjaśnia Zarząd Dróg Miejskich.

Pomyślano o ułatwieniu dla rowerzystów kierujących się z ulicy Fredry w kierunku Dąbrowskiego. - Będą mogli przejechać bezkolizyjnie skrzyżowanie na wydzielonej fazie sygnału "zielonego" wraz z tramwajami w relacji Fredry/ Dąbrowskiego. Dotychczas rowerzyści, którzy jechali z ulicy Fredry na ulicę Dąbrowskiego skręcali w prawo w ulicę Roosevelta i zobowiązani byli do korzystania z przejazdu rowerowego zlokalizowanego równolegle do przejścia dla pieszych - tłumaczy ZDM.

Zmiany ułatwią też poruszanie się osobom niepełnosprawnym. - Na przejściach dla pieszych będą m.in. zastosowane krawężniki typu "najazdowego" obniżone do 1 centymetra i wyróżnione kolorem żółtym. Z myślą o osobach z dysfunkcją narządów wzroku przejścia dla pieszych zostaną wyposażone w białe, ostrzegawcze taśmy nawierzchniowe z wypukłymi elementami. Dodatkowo przebudowane sygnalizacje świetlne wyposażone zostaną w sygnalizatory dźwiękowe oraz przyciski uruchamiające sygnalizację na wysokości dogodnej dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich - kończy ZDM.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejne ostrzeżenie meteo dla całego województwa! Uwaga na drogach i chodnikach!
0℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
131.04 μg/m3
Bardzo zły
Zobacz pogodę na jutro