Reklama
Reklama

Poznański deweloper sfinalizował zakup Twierdzy Modlin: w remont zainwestuje nawet 500 mln zł

fot. Grupa Konkret
fot. Grupa Konkret

Nowym właścicielem Twierdzy Modlin została poznańska firma Konkret. W pierwszym etapie prac inwestor planuje przeprowadzenie prac inwentaryzacyjnych i konserwatorskich, a następnie przekształcenie twierdzy w nowoczesną przestrzeń miejską.

Sierpniowy przetarg na sprzedaż Twierdzy Modlin był dziewiątym. I jak się okazało - ostatnim. Za 35 milionów i 700 tysięcy złotych obiekt wylicytował poznański deweloper - spółka Konkret, która ma na swoim koncie m.in. budowę poznańskiego City Parku. Ponieważ jest to zabytek, wylicytowaną kwotę należy podzielić na pół. Tym samym nabywca zapłaci za twierdzę blisko 18 milionów złotych. To mało w porównaniu do ceny, jaka pojawiła się na pierwszym przetargu pięć lat temu. Wówczas chciano za obiekt 220 milionów złotych.

Twierdza Modlin to najdłuższy w Europie budynek koszar pochodzący z XIX wieku, a także 58 hektarów gruntu i wiele innych budynków - Patrząc na Twierdzę, widzę przede wszystkim ogromny potencjał tego miejsca, możliwości i szanse, jakie wynikają z jego historii. Chcemy, by obiekt ten był stopniowo przywracany ludziom - początkowo w formie terenów rekreacyjnych i zabezpieczonych obiektów historycznych, później formie idealnego miejsca do życia, pracy i zabawy - mówi Wiesław Jan Prusiecki, prezes Konkret SA. Jak podał Prusiecki na antenie TVN, w remont Twierdzy zainwestuje 250 mln zł, a łączna suma inwestycji może sięgnąć nawet kwoty 0,5 mld zł.

Transakcja zakupu twierdzy została sfinalizowana 31 października w Poznaniu - Jesteśmy zadowoleni, że dzięki pozytywnemu rozstrzygnięciu przetargu i podpisaniu aktu notarialnego Twierdza Modlin ma szansę na nowe, lepsze życie. Trzeba z radością stwierdzić, że funkcja koszarowa odchodzi już w zapomnienie. Dziś nie potrzeba nam takiej ilości wojsk i fortec. Potrzeba nam pomysłowo zaadaptowanych miejsc i przestrzeni, gdzie można nie tylko przyjemnie spędzać czas, ale też uczyć się czy robić interesy - podsumowuje Krzysztof Michalski, prezes AMW.

Spółka Konkret znana jest w Poznania z przekształcenia koszar 15. Pułku Ułanów Poznańskich w osiedle mieszkaniowe City Park.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
18.79 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro