Reklama

Święto Niepodległości w Poznaniu

fot. WUW
fot. WUW

11 listopada odbędą się w Poznaniu uroczystości związane ze Świętem Niepodległości. Organizatorem obchodów jest wojewoda wielkopolski Piotr Florek.

W tym roku przypada 95. rocznica odzyskania niepodległości, a centralne obchody odbędą się 11 listopada w Warszawie. Rocznicowe uroczystości odbędą się też w Poznaniu, a rozpoczną się od złożenia kwiatów pod pod tablicami pamiątkowymi Marszałka Józefa Piłsudskiego, Franciszka Ratajczaka, Ignacego Paderewskiego oraz Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich i Pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

O godzinie 9:00 odbędzie się w poznańskiej Farze msza święta za ojczyznę, a następnie jej uczestnicy przejdą na Plac Wolności, gdzie zaprezentowane zostaną oddziały Wojsa Polskiego i zabrzmi salwa honorowa - Uroczystość uwieńczy defilada pododdziałów wokół Placu Wolności, poprzedzona koncertem i pokazem musztry paradnej w wykonaniu Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych - informuje Tomasz Stube, rzecznik Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Od godziny 10:00 na Placu Wolności prezentowany będzie sprzęt wojskowy, a jedną z atrakcji będzie replika samochodu pancernego Austin - Putiłow "Poznańczyk" - Zdobyty w maju 1920 roku przez żołnierzy z 55. Pułku Piechoty 14. Wielkopolskiej Dywizji Piechoty w okolicy Bobrujska samochód był pierwszym pojazdem Wielkopolskiego Plutonu Samochodów Pancernych - dodaje Stube.

Przypominamy, że w tym dniu odbywają się również tradycyjne imieniny ulicy Święty Marcin. Szczegółowo pisaliśmy na ten temat na początku tygodnia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
10.51 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro