Reklama
Reklama

Muzeum Motoryzacji szuka nowej siedziby

Automobilklub Wielkopolski szuka nowej siedziby dla zabytkowych pojazdów, a w tej chwili można je oglądać w Poznań City Center.

Muzeum Motoryzacji przez wiele lat mieściło się w pomieszczeniach pod Rondem Kaponiera, ale ze względu na remont ronda musiało je opuścić. Od tego czasu nie istnieje w Poznaniu stała ekspozycja zabytkowych pojazdów - Prowadzimy cały czas działania związane ze stworzeniem muzeum. Myślę, że końcówka tego roku i początek następnego zaowocują konkretnym decyzjami. Czy uda się zagospodarować któryś z lokali, które są w Poznaniu? - mówi Stanisław Keck, reprezentujący Automobilklub Wielkopolski.

W tej chwili czterdzieści zabytkowych pojazdów można oglądać na wystawie w Poznań City Center, ale to tylko rozwiązanie tymczasowe. Wystawa będzie dostępna przez najbliższe pół roku, a tylko w ostatnią niedzielę obejrzało ją 15000 osób.

Ze względów technicznych niemożliwy będzie powrót muzeum pod Rondo Kaponiera - W miejscu muzeum będzie szyb windy do PST, więc powrót nie wchodzi w rachubę - wyjaśnia Keck. W tej chwili Automobilklub analizuje osiem potencjalnych lokalizacji, ale nie chce zdradzać szczegółów. Nieoficjalnie mówi się, że jedną z lokalizacji są wolne pomieszczenia w kompleksie Term Maltańskich, ale radni twierdzą, że nie byłoby to korzystne dla Term - Działalność muzealna jest działalnością niedochodową, a wymagającą dotowania. Nie wiem, czy takie muzeum w tym miejscu być powinno - mówi Michał Tomczak, radny PO.

Miasto proponuje, by połączyć Muzeum Motoryzacji z militariami i historią poznańskich fortów. Wydział Gospodarowania Nieruchomościami proponuje, żeby muzeum ulokować w jednym z fortów - To nie jest zadania miasta, żeby dla tego typu instytucji znajdować miejsce. My oczywiście wspieramy jak możemy i czekamy na informacje zwrotne ze strony Automobilklubu - mówi Paweł Marciniak, rzecznik Urzędu Miasta. Sprawa nowej lokalizacji powinna wyjaśnić się w najbliższych miesiącach.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
8℃
Poziom opadów:
1.5 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro