Reklama
Reklama

Poznań: nowej miejskiej spółki od inwestycji na razie nie będzie

Trasa na Franowo | fot. Jakub Marciniak - archiwum
Trasa na Franowo | fot. Jakub Marciniak - archiwum

We wtorek poznańscy radni mieli dyskutować na temat utworzenia nowej miejskiej spółki - zajmującej się realizacją inwestycji. Chce tego prezydent. Radni mają podzielone zdania na ten temat, ale wspólnie uznali, że decyzję o ewentualnym powołaniu nowej spółki trzeba odłożyć w czasie.

Prezydent Poznania proponuje utworzenie nowej miejskiej spółki, która zajmowałaby się inwestycjami różnego typu. Chodzi m.in. o budowę nowych dróg czy tras tramwajowych (w pewnym stopniu zastąpiłaby więc działającą obecnie Infrastrukturę EURO Poznań 2012 odpowiedzialną m.in. za budowę przedłużenia trasy PST, rozbudowę Grunwaldzkiej i nową trasę tramwajową na Franowo).

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


We wtorek miejscy radni będą dyskutować na ten temat. Jeszcze przed rozpoczęciem sesji Rady Miasta wiadomo, że zdania będą w tej kwestii podzielone. - Na pewno by to w pewien sposób uporządkowało sferę inwestycyjną w mieście - mówi Przemysław Markowski, przewodniczący komisji budżetu RM i radny PO. - Wydaje się także, że te inwestycje byłyby troszkę tańsze, co byłoby dobre z punktu widzenia finansowego miasta - dodaje.

Mniej optymistycznie do sprawy podchodzi radny SLD, Tomasz Lewandowski. - Nie widzę oszczędności w tym, aby specjalistów z poszczególnych dziedzin takich jak budowa dróg czy infrastruktury sieciowo-torowej przerzucać z jednego miejsca do drugiego, żeby tworzyć zarządy i rady nadzorcze - tłumaczy.

Podobną opinię ma Szymon Szynkowski vel Sęk z PiS. - Jestem w stanie iść o zakład, że za pół roku, kiedy sprawdzimy ile osób do tej pory zajmowało się różnymi zadaniami w Urzędzie Miasta i ile osób po powstaniu nowej spółki te same zadania wykonuje, to będzie nieporównanie większa liczba osób - zaznacza. - Nowe spółki zwykle m.in. po to, by zatrudnić tam dodatkowe osoby - kończy.

AKTUALIZACJA

Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta radni postanowili, że decyzję na temat ewentualnego powołania nowej spółki trzeba odłożyć w czasie. Radni chcą mieć więcej czasu na dyskusję na ten temat.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-2℃
-5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
40.83 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro