Reklama

O krok od tragedii na Garbarach

Część balkonu jednej z kamienic przy ulicy Garbary odpadła i runęła na chodnik. Sprawą zajął się nadzór budowlany.

Wczoraj na chodnik przy ulicy Garbary runęła część płyty balkonowej jednego z budynków. Na szczęście nikt nie ucierpiał, a dziś stan techniczny budynku sprawdził Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego - Ta kamienica ma elewację stosunkowo nową. Więc albo mamy tu wadliwe wykonawstwo, albo były jakieś zarysowania i pęknięcia, które spowodowały, odkruszanie się fragmentów płyty balkonowej - wyjaśnia Paweł Łukaszewski. Właściciel kamienic powinien kontrolować jej stan przynajmniej raz w roku - Budynek musimy sprawdzać również w zakresie ewentualnego wpływu warunków atmosferycznych na jego elementy - dodaje Łukaszewski.

Budynki w złym stanie technicznym to problem głównie ścisłego centrum. To tu znajdują się najstarsze kamienice - Problem istnieje, problem jest realny. Mieszkańcy to też do nas zgłaszają, a my przekazujemy to do Straży Miejskiej i nadzoru budowlanego - wyjaśnia Andrzej Rataj, osiedlowy radny ze Starego Miasta. To dzięki współpracy mieszkańców i rady osiedla na kamienicy przy ulicy Strzeleckiej pojawiła się siatka zabezpieczająca elewację. O jej walorach estetycznych można dyskutować, ale o tym, że siatka może uratować komuś życie, dyskutować się nie da.

Od dwóch lat właściciele kamienic, którzy zdecydują się na ich rewitalizację, mogą liczyć na wsparcie Urzędu Miasta w postaci m.in. niższego podatku od nieruchomości - Było grono inwestorów, które zainteresowało się tym programem, ale jak pokazują takie przypadki, nie wszyscy po te środki sięgnęli - mówi Norbert Napieraj, radny miejski. W 2012 roku z programu skorzystało osiem osób, a w tym roku dziesięć.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
6.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro