Reklama
Reklama

Niezwykłe znalezisko w Forcie Va: odkryto 100-letnie napisy!

fot. Piotr Staniewski / Kernwerk
fot. Piotr Staniewski / Kernwerk

W Forcie Va na poznańskim Piątkowie odkryto niezwykłe znalezisko. To 100-letnie napisy na ścianie fortecznej... latryny. Żołnierze pruscy mogli się z nich dowiedzieć, że po skorzystaniu z toalety muszą opuścić klapę, a także wyrzucić papier.

To kolejne znalezisko w forcie Va na poznańskim Piątkowie. W listopadzie ubiegłego roku informowaliśmy o XIX-wiecznym pisuarze z napisami wyrytymi przez pruskich żołnierzy (TUTAJ). - Tym razem, podczas porządkowania tej części fortu, udało nam się odkryć napisy umieszczone nad ścianą płaczu - mówi Krzysztof Kłoskowski ze Stowarzyszenia Kernwerk. Ściana płaczu to miejsce, w którym żołnierze... oddawali mocz. Żołnierze pruscy, którzy korzystali z fortu 100 lat temu.

- Po drugiej stronie pomieszczenia znajdowało się miejsce do załatwiania "cięższych potrzeb". Siedząc tam żołnierze mieli przed oczami dokładną instrukcję tego, jak należy się zachować. Właśnie te napisy odkryliśmy - zaznacza. Znajdowały się pod kilkoma warstwami farby. Czego można się z nich dowiedzieć? Że po załatwieniu potrzeby konieczne jest opuszczenie deski, że nie wolno tu było pluć i trzeba było wyrzucać papier.

- Na pewno będziemy chcieli, by te napisy wyglądały jeszcze lepiej niż obecnie. Muszą więc zostać poddane konserwacji. Resztę pomieszczenia chcemy wymalować na biało, ale napisy zostaną - zapewnia Kłoskowski.

Poznaniacy będą mogli już za tydzień na własne oczy zobaczyć napisy odkryte przez miłośników fortyfikacji. - Mimo, iż stała trasa letnia turystyczna na terenie fortu jest już zamknięta otwieramy bramy obiektu dla wszystkich zwiedzających 11 listopada, w dniu odzyskania niepodległości - tłumaczy. - Tego dnia po raz kolejny będzie można zwiedzić obiekt wraz z przewodnikiem ubranym w historyczny mundur XIX-wiecznego żołdaka pruskiego. Godziny zwiedzania 11:00, 12:30, 14:00, 15:30, 17:00. Jedną z dodatkowych atrakcji na trasie turystycznej będą wspomniane wcześniej napisy latryniane - kończy. Ceny biletów wstępu to 8zł (normalny) i 6zł (ulgowy). Przychód przeznaczany jest na prowadzenie dalszych prac na obiekcie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
9.72 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro