Reklama
Reklama

Imieniny ulicy Święty Marcin: tony rogali, parada i fajerwerki

Imieniny ulicy w ubiegłym roku | fot. Michał Nadolski
Imieniny ulicy w ubiegłym roku | fot. Michał Nadolski

W poniedziałek, 11 listopada, w Poznaniu tradycyjnie odbywać się będą imieniny ulicy Święty Marcin. W ubiegłym roku w świętomarcińskiej paradzie udział wzięło 100 tysięcy osób. W tym roku może być podobnie. Nie zabraknie też rogali, koncertów i fajerwerków.

Listopad w Poznaniu nie może upłynąć bez świętowania imienin ulicy Święty Marcin. Już w poniedziałek, 11 listopada, tysiące poznaniaków zjadą do centrum miasta, by wziąć udział w uroczystych obchodach. Jak każdego roku na imieninach Świętego Marcina nie może zabraknąć świętomarcińskich rogali. Kiermasz trwać będzie od 10.00 do 20.00. Stragany zostaną ustawione na chodniku wzdłuż wieżowców Alfy. Do wyboru będą rogale z różnych cukierni, a w sumie będą ich... tony!

Z okazji imienin na ulicy odbywać się będą atrakcje dla dzieci - m.in. świętomarcińska gra uliczna "Ratuj Elbra", warsztaty "miasto w mieście", a także podwórko zapomnianych zabaw, na którym rządzić będą seniorzy.

Nieco starszych poznaniaków zainteresują występy uliczne, jam session z Republiką Rytmu, koncerty muzyki klasycznej, czy prezentacja fotografii w ramach galerii ulicznej. Na ulicy staną też trzy fotobudki, w których każdy będzie mógł sobie zrobić zdjęcie - w strojach z epoki, przy suto zastawionym stole lub... we wnętrzu nawiązującym do lukru ze świętomarcińskich rogali.

Na 14.00 zaplanowano paradę świętomarcińską. Rozpocznie się tradycyjnie przy kościele pod wezwaniem św. Marcina. O 14.30 na scenie przy CK Zamek Ryszard Grobelny przekaże klucze do miasta Świętemu Marcinowi.

Imieniny Świętego Marcina to także koncerty. Na scenie przed CK Zamek prezentować się będą m.in. Dixie Company, Roots Rockets czy muzycy z klasy akordeonu prof. Teresy Kaszuby. Na 19.30 zaplanowano koncert gwiazdy - Ani Rusowicz. Tuż po jej występie nad CK Zamek rozbłyśnie niebo - o 21.00 odbędzie się pokaz sztucznych ogni.

Dodatkowe atrakcje odbywać się będą w samym Centrum Kultury Zamek. Od 10.00 do 20.00 będzie tu można podziwiać makietę ulicy Święty Marcin wykonaną z plasteliny. W programie również pokazy filmów i zamkowych archiwów.

Podobnie jak w latach ubiegłych z okazji imienin ulicy Święty Marcin poznaniacy będą mogli nabyć okolicznościowe dukaty. Tym razem będą przedstawiać wizerunek Świętego Marcina na koniu i (na rewersie) poznańskiego zamku. W sumie do nabycia będzie nieco ponad 10 tysięcy dukatów wykonanych z różnych materiałów.

Szczegółowy program imienin znajdziecie TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
6.00 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro