Reklama
Reklama

Halloween? Nie! Pójdą w Korowodzie Świętych

31 października obchodzone jest Halloween - międzynarodowy dzień straszenia i dobrej zabawy. Większość halloweenowych imprez odbyła się już w weekend. Ci, którzy nie chcą mieć nic wspólnego z drążonymi dyniami powinni wziąć udział w Korowodzie Świętych.

Choć początki Halloween wiąże się z celtyckim festiwalem Samhain ("koniec lata") dziś to przede wszystkim międzynarodowy dzień straszenia i dobrej zabawy. Najchętniej obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Ale coraz częściej Halloween obchodzimy również w Polsce.

Większość poznańskich imprez związanych z Halloween odbyła się już w weekend, ale kilka wciąż przed nami. W czwartek Cinema City Poznań Plaza zaprasza na Maraton Halloween z filmami grozy. Imprezę w przebraniach organizuje klub U Bazyla, a atrakcje dla maluchów Palmiarnia Poznańska.

Ci, którzy z "amerykańskim świętem" nie chcą mieć nic wspólnego mogą wziąć udział w Korowodzie Świętych. Ten odbędzie się w czwartek na Starym Rynku. - Nie jest to odpowiedź na Halloween, ale raczej wpisanie się w nasze tradycje świąteczne. Mamy dzień Wszystkich Świętych, podczas którego wierzymy, że gdzieś są i nas wspierają, mamy też Dzień Zaduszny, gdy modlimy się za tych, którzy świętości nie dostąpili. Zawsze był problem kiedy świętować na wesoło i najlepiej chyba to robić w Wigilię Wszystkich Świętych - mówi Paweł Łączkowski, jeden z organizatorów wydarzenia.

W korowodzie udział może wziąć każdy. - To jest jedyna okazja, żeby się przebrać za świętych - zachęca. - Nie trzeba zawsze pójść w habit i w zakonnicę, ale to może być bardzo zaskakujący wybór - dodaje. - Spotykamy się na Starym Rynku o 17.30. Będzie raban, będzie głośno, więc na pewno łatwo będzie nas znaleźć.

Chętni do udziału w korowodzie mogą się przebrać i zabrać z domu instrumenty muzyczne. - Nie ograniczamy, każdy niech weźmie taki instrument, z którym najlepiej się czuje. Chodzi o to, by powstała wspaniała orkiestra. Weźmy też latarki. Będzie ciemno i na pewno będziemy z nich korzystać - kończy.

Jest to pierwszy Korowód Świętych w Poznaniu. Po jego zakończeniu uczestnicy przeniosą się do Cafe Misja przy ulicy Gołębiej, gdzie odbywać się będą gry i zabawy, nie tylko dla maluchów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
14.64 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro