Reklama
Reklama

Kolejny zabytek w Muzeum Broni Pancernej

fot. MBP
fot. MBP

Poznańscy pancerniacy znani są z pozyskiwania zabytków z różnych stron świata. Tym razem do muzeum trafił nietypowy obiekt, który odkryto na terenie... golęcińskich koszar.

W ostatnich latach do Poznania trafiały pojazdy pancerne z Grecji, Portugalii i Norwegii. Najnowszy pozyskany zabytek jest zupełnie inny, a odnaleziony został na terenie golęcińskich koszar - Do Muzeum Broni Pancernej trafił zabytkowy kozioł oporowy. Kozła udało się zabezpieczyć podczas prac remontowo-porządkowych na terenie historycznych koszar na Golęcinie - relacjonuje Maciej Boruń z Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej.
Pancerniacy wyjaśniają, że nowy obiekt muzealny nie jest może tak atrakcyjny jak pojazdy pancerne, ale jest mocno związany z historią Poznania - Kozioł jest mocno związany z historią Twierdzy Poznań i z koszarami na Golęcinie. Wyprodukowany został pod koniec XIX wieku najprawdopodobniej przez firmę Krupp, wyposażony jest w bardzo charakterystyczne bufory na taśmach sprężynowych. Od początku istnienia koszar na Golęcinie stał przy rampie załadowczej, przy torach łączących koszary z krajową linią kolejową - dodaje Boruń. Kozioł został wyeksponowany za wagonem pancernym ze składu "Poznańczyka".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
22℃
15℃
Poziom opadów:
6.6 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
4.48 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro