Reklama
Reklama

Stary dworzec: społecznicy apelują do władz PKP

fot. wiki
fot. wiki

W piątek rano informowaliśmy o symbolicznym pożegnaniu starego budynku dworca, ale społecznicy nie zamierzają ograniczać się tylko do happeningów. Po południu opublikowano list skierowany do prezesa PKP, w którym aktywiści apelują o zachowanie funkcji dworcowych w miejscu starego budynku.

Stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania wraz z zaprzyjaźnionymi organizacjami od dłuższego czasu wytyka błędy popełnione przy projektowaniu Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego i apeluje o wprowadzenie poprawek. Do tej pory osoby odpowiedzialne za inwestycję pozostawały głuche na sugestie działaczy, a dziś stary budynek dworca został ostatecznie zamknięty.

Rano przy starym budynku dworca odbył się pogrzebowy happening, a jego organizatorzy zapowiadali, że nie przestaną walczyć o poprawę funkcjonalności Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. Po południu opublikowano list skierowany do prezesa PKP. Poznańscy działacze apelują w nim o zachowanie funkcji dworcowych - Nie negując konieczności komercyjnego zagospodarowania starego Poznania Głównego, apelujemy do Pana o zachowanie w nim części funkcji dworcowych. Społecznicy wskazują na niefortunną lokalizację nowego dworca, która oddaliła go od zachodnich peronów dworca i przedłużonej trasy PST, a także na idealne położenie starego budynku dworca, który dzięki dworcowemu tunelowi zapewnia szybki dostęp do wszystkich peronów.

Co ważne stowarzyszenie nie jest przeciwne komercyjnemu zagospodarowaniu obiektu i jego gruntownej przebudowie - Parter nowego budynku powinien być dostępny dla wszystkich, a nie tylko dla najemców powierzchni biurowych oraz gości hotelowych. Chodzi nam o umiejscowienie tam ogólnodostępnego holu z usługami komercyjnymi, z którego można by zejść na poziom tunelu stacyjnego. To właśnie na tym poziomie powinny być zlokalizowane funkcje skierowane głównie do pasażerów. W holu dolnym będącym przedłużeniem tunelu stacyjnego, znaleźć powinny się między innymi: kilka kas, toaleta, drobne usługi takie jak kiosk, kawiarnia czy cukiernia oraz mała poczekalnia. Te podstawowe usługi dworcowe zlokalizowane na poziomie -1 nie powinny zakłócać normalnego funkcjonowania obiektu, który powstanie na wyższych kondygnacjach - czytamy w liście.

W tej chwili nie jest jeszcze znana przyszłość nowego budynku. Pomiędzy PKP a spółką TriGranit trwają w tej sprawie negocjacje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
13℃
Poziom opadów:
4.9 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
15.38 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro