Reklama

Nowy odbiorca śmieci odpowiada na zarzuty

Polsko-hiszpańskie konsorcjum FB Serwis, które wygrało przetarg na wywóz śmieci, odpiera kierowane pod jego adresem zarzuty.

Nie milkną dyskusje na temat wyboru firmy, która ma odbierać śmieci od większości poznaniaków. Oburzenia nie kryją związkowcy z firmy Remondis - Mam wrażenie, że to jest wszystko zmowa polityczno-biznesowa w Poznaniu - mówi Ryszard Skrzypczak, związkowiec.

Konsorcjum FB Serwis wygrało bo zaproponowało najniższą cenę. Remondis, który do tej pory odbierał śmieci, musi nowej firmie ustąpić miejsca - Według naszych kalkulacji to jest raczej niemożliwe, żeby wywozić śmieci za 2 złote od osoby - mówi Zbigniew Adamiak, pracownik firmy. To nie jedyny zarzut pracowników. Twierdzą, że FB Serwis próbuje werbować pracowników z firm konkurencyjnych, a tak naprawdę oferuje im dużo gorsze warunki pracy. Firma ma oferować pracownikom umowy śmieciowe i niskie stawki.

W czwartek przedstawiciele FB Serwis po raz pierwszy skomentowali stawiane im zarzuty - Planujemy zatrudniać ludzi na umowy o pracę, zapewne na czas określony związany z długością kontraktu - mówi Artur Pielech, dyrektor FB Serwis.

Przypominamy, że kontrowersje budziła też baza firmy FB Serwis przy ulicy Wieruszowskiej. Według wyników kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Środowiska brakuje tam separatorów chroniących środowisko. Władze firmy przekonują, że będzie to tylko baza logistyczna, w której znajdzie się miejsce na 65 pojazdów, które firma planuje zakupić - Nigdy nie było takiego założenia, że na terenie tej bazy będą w jakiejkolwiek formie składowane odpady - dodaje Pielech.

FB Serwis twierdzi, że zainwestuje w Poznaniu ponad siedemnaście milionów złotych, ale zaproponowane stawki i tak pozwolą firmie zarobić. Skąd tak duże różnice w oferowanych przez firmy cenach? - To raczej pytanie nie do mnie, a do konkurencji, która mnie zupełnie zaskoczyła wysokością cen, które zaproponowali w Poznaniu. Na ten temat wypowiedziała się już Krajowa Izba Odwoławcza - kończy Pielech. Te tłumaczenia nie przekonują pracowników Remondisu, którzy nie akceptują wyniku przetargu i planują demonstrować na ulicach Poznania.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
3℃
Poziom opadów:
2.5 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
15.38 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro