Reklama
Reklama

PKS w nowej lokalizacji w II połowie listopada

fot. Sołtys
fot. Sołtys

W drugiej połowie listopada zostanie zamknięty obecny dworzec autobusowy PKS przy skrzyżowaniu ulic Matyi i Wierzbięcice. Pasażerowie będą tym samym mogli korzystać z nowych powierzchni w Zintegrowanym Centrum Komunikacyjnym. Obecnie trwa tam m.in. montaż systemu zarządzania ruchem autobusów.

Tydzień temu miała się odbyć licytacja terenu, na którym znajduje się obecny dworzec PKS. Cena wywoławcza wynosiła 116 milionów złotych. Konieczny będzie drugi przetarg, gdyż w pierwszym nikt nie zgłosił chęci udziału. Jego rozstrzygnięcie odbędzie się prawdopodobnie w styczniu 2014 roku. Cena za grunt, na którym mogą stanąć m.in. wieżowce na pewno będzie niższa.

Poznański PKS prowadzi obecnie wielką przeprowadzką do nowego budynku Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. - Zgodnie z harmonogramem PKS Poznań S.A. planuje otworzyć nowy dworzec oraz terminal, po dokonaniu odbioru obiektu i uzyskaniu wymaganych dokumentów, w drugiej połowie listopada 2013 - wyjaśnia Paweł Marciniak, rzecznik Urzędu Miasta.

Prace na powierzchniach, które zajmie PKS trwają od początku października. - 18 października rozpoczęto instalację systemu zarządzania ruchem autobusów na terminalu, systemu informacji wizualnej, systemu informatycznego, systemu monitoringu oraz systemu telekomunikacyjnego - dodaje.

A to nie koniec. Lokale PKS-u są obecnie wyposażane. Pojawiają się tutaj kasy biletowe, uruchamiany jest węzeł sanitarny. - Przestrzeń holu dworca jest wyposażana w ławki, dynamiczną informację pasażerska, głosową informację pasażerska, skrytki bagażowe, kosze - kończy Marciniak.

PKS za korzystanie z pomieszczeń w ZCK będzie płacić TriGranitowi. Stawki przez pierwsze trzy miesiące będą niskie, ale z czasem znacznie wzrosną. Celem spółki jest jak najszybsze wykupienie pomieszczeń, ale by było to możliwe, musi zostać sprzedany teren, na którym dworzec mieści się obecnie. Alternatywą jest np. wzięcie kredytu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-5℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
19.37 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro