Reklama
Reklama

Od stycznia zapłacimy więcej za wodę i ścieki

W środę Aquanet opublikował nową taryfę opłat. Od stycznia czeka nas podwyżka opłat za wodę i ścieki.

Od przyszłego roku za wodę zapłacimy o sześć procent więcej. Oznacza to, że średni rachunek z 91 złotych 66 groszy wzrośnie do 101 złotych i 38 groszy - Podwyżka taryf na wodę będzie dotyczyła wszystkich gmin obsługiwanych przez Aquanet i będzie wynosiła sześć procent - mówi Paweł Chudziński, prezes zarządu Aquanetu.

Większe zróżnicowanie dotyczy opłat za odprowadzane ścieki. W Poznaniu ta opłata wzrośnie również o sześć procent, ale w niektórych gminach związku międzygminnego Puszcza Zielonka nawet o dziewiętnaście procent - Trudno powiedzieć, że to będzie podwyżka. Najwyższe taryfy za ścieki będą obowiązywały na terenie projektu Związek Międzygminny Puszcza Zielonka, na którym do tej pory w ogóle nie było kanalizacji, a mieszkańcy musieli wywozić szamba. W związku z tym można powiedzieć, że koszty utylizacji śmieci dla tych osób się zmniejszą - dodaje Chudziński.

Cały projekt obejmuje gminy Czerwonak, Murowana Goślina, Pobiedziska, Skoki i Swarzędz, a na razie z nowej sieci mogą korzystać mieszkańcy Swarzędza i Czerwonaka - Naprawdę mieszkańcy objęci projektem zapłacą mniej niż do tej pory. Każdy kto korzysta z szamba płaci od 18 do 22 złotych za metr sześcienny ścieków. W tej chwili zapłaci 8 złotych i 52 grosze za metr sześcienny - mówi Tomasz Łęcki, przewodniczący Związku Międzygminnego.

Wysokość opłat uzależniona jest od remontów sieci, inflacji i podatków lokalnych. W przyszłym roku Aquanet na inwestycje ma wydać 540 milionów złotych, ale radny Tomasz Lewandowski ma zastrzeżenia - Mieliśmy świadomość, że ta podwyżka będzie na poziomie sześciu procent. Natomiast docierają do nas informacje, że podwyżce będą poddane opłaty przesyłowe, a o tym wcześniej nie było mowy i będziemy musieli zastanowić się, czy ta podwyżka wynika z jakichś obiektywnych uwarunkowań - mówi Tomasz Lewandowski, radny SLD. Gminy mają czas do piątego grudnia na ocenę nowej taryfy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
20℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
8.26 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro