40-lecie poznańskiego karate
Dokładnie 40 lat temu Przemysław Ilukowicz i Mirosław Kozakiewicz dzięki pomocy Jerzego Preislera założyli pierwszą oficjalną sekcję karate w Poznaniu, która powstała przy AZS UAM. Zajęcia odbywały się w salce przy dawnej ul. Mylnej.
Ten fakt stał się pretekstem dla utytułowanego trenera Roberta Sworka do organizacji specjalnego spotkania z udziałem pięćdziesięciu mistrzów karate, którzy w ciągu tych lat tworzyli silne poznańskie środowisko. Przyjechali i przylecieli najlepsi nawet z takich krajów jak: Kanada, Belgia, Niemcy oraz karatecy z całej Polski. Wystarczy wspomnieć, że z założycieli pierwszej grupy karate pojawili się: Grzegorz Palacz, Przemysław Ilukowicz, Mirosław Kozakiewicz, Jacek Wróblewski, Robert Sworek oraz Gerard Kowalski.
Ponadto wśród gości byli m.in.: Paweł Przybylkski, jedyny w kraju trener klasy międzynarodowej mistrzowskiej, pierwszy mistrz Polski w kumite do 65 kg; Waldemar Nogalski, najbardziej utytułowany zawodnik w kraju, kilkukrotny mistrz świata, Europy i wielokrotny mistrz Polski; oraz mistrzowie kraju - Zbigniew Barański, Robert Sokół oraz Rafał Urbaniak, który przez kilka lat był trenerem polskiej reprezentacji WKF. Byli również obecni medaliści z Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy i Mistrzostw Polski w różnych konkurencjach i różnych federacjach, ale łączy ich jedna pasja i fakt, że trenowali w Poznaniu w przeciągu 40 lat istnienia karate.
- Goście jubileuszowego spotkania wspólnie zdobyli ogromną liczbę medali i pucharów, które teraz trudno jest policzyć. Nie jeden duży klub, nie wyłączając piłki nożnej, mógłby się uczyć zwyciężania od karateków - mówi Daniel Radlicki, który w lipcu zdobył srebrny medal podczas Mistrzostwach Świata w Karate IJKA. Spotkanie po latach zaowocowało chęcią wydania specjalnej kroniki 40-lecia poznańskiego środowiska karate, która ma ujrzeć światło dzienne już w styczniu 2014 roku.