Reklama
Reklama

Poznań Główny: w piątek zamykają stary dworzec!

fot. Elżbieta Skowron
fot. Elżbieta Skowron

To ostatnie dni działania starego dworca kolejowego Poznań Główny. W piątek budynek zostanie zamknięty. Taką informację podały Polskie Koleje Państwowe.

To już koniec obsługi pasażerów w starym budynku dworca PKP Poznań Główny. W środę Polskie Koleje Państwowe poinformowały o zamknięciu budynku. Ma to nastąpić w najbliższy piątek, 25 października, a więc w dniu otwarcia nowej części Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. - Z tej okazji, na pożegnanie ze starym budynkiem dworcowym, PKP S.A. przygotowała specjalne wycieczki po miejscach, które na co dzień nie były dostępne dla pasażerów - wyjaśnia PKP.

Budynek w piątek przejdzie na emeryturę. Wycieczka odbędzie się już w zamkniętym obiekcie. Jej uczestnicy odwiedzą m.in. zaplecze kas biletowych, a także zejdą do dworcowych podziemi, które pełniły funkcję schronu. - Chętni mogą odebrać specjalny bezpłatny "bilet do zwiedzania" od czwartku, 24 października, w Nowym Biurze Dworca, czynnym w godz. 9:00 - 21:00, w nowym budynku dworca - dodaje PKP.

W piątek odbędą się trzy wycieczki - o 18.00, 19.00 i 20.00. W każdej udział weźmie maksymalnie 30 osób, tak więc liczba biletów jest ograniczona.

Wciąż nie jest znana przyszłość starego budynku dworca PKP. TriGranit, który ma zajmować się inwestycją, wraz z PKP nie rozstrzygnęli jeszcze konkursu na najlepszy projekt zagospodarowania budynku. Zgodnie z założeniami miałyby się tutaj mieścić biura, a także hotel.

Poznański dworzec PKP budowano w latach 1874 - 1879. Pierwszego remontu doczekał się w roku 1929 przed Powszechną Wystawą Krajową. Zniszczono go w trakcie wojny, w 1945. Następnie obiekt został odbudowany pod koniec lat 40-tych. Zyskał wówczas inną fasadę. Więcej o historii dworca, a także zdjęcia obiektu z lat 70-tych TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
15℃
Poziom opadów:
6.6 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
13.62 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro