Reklama

Nocne zwiedzanie Zamku Cesarskiego już w piątek

fot. CK Zamek
fot. CK Zamek

Zamek Cesarski został wybudowany na początku dwudziestego wieku dla cesarza Wilhelma II. W czasie II Wojny Światowej pełnił funkcję rezydencji Adolfa Hitlera, a dziś jest siedzibą Centrum Kultury Zamek. W najbliższy piątek odbędzie się nocna wycieczka po zakamarkach Zamku.

Zamek jest najważniejszą budowlą dawnej dzielnicy cesarskiej, a jego budowa rozpoczęła się w 1905 roku. Rezydencja została otwarta w 1910 roku w obecności cesarza Wilhelma II. Po odzyskaniu niepodległości poznańskim Zamek stał się własnością Skarbu Państwa. W kolejnych latach zamkowe pomieszczenia były między innymi siedzibą Uniwersytetu Poznańskiego i różnych organizacji społecznych. W 1939 roku Zamek został zajęty przez Niemców, a następnie zamieniony w jedną z rezydencji Adolfa Hitlera. Po II Wojnie Światowej pojawiały się pomysły wyburzenia budowli, ale ostatecznie stała się ona siedzibą Miejskiej Rady Narodowej, a w 1962 roku Pałacu Kultury.

Funkcje kulturalne Zamek pełni do dziś. Niestety nie wszystkie jego zakamarki dostępne są dla zwiedzających. Okazją do obejrzenia przynajmniej części niedostępnych miejsc jest nocne zwiedzanie Zamku. Tego typu imprezy odbywały się już kilkukrotnie, a najbliższa zaplanowana jest na piątek 25 października. Wszyscy, którzy chcieliby zwiedzić Zamek z przewodnikiem, powinni pojawić się w piątek o godzinie 21 przy Czerwonej Tubie w Holu Wielkim. Bilet na nocne zwiedzanie kosztuje 15 złotych, a liczba miejsc jest ograniczona.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
13℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
10.47 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro