Reklama

Zachodnia Obwodnica Poznania: wykonano 50% prac

fot. GDDKiA
fot. GDDKiA

Trwają intensywne prace na budowie ostatniego fragmentu Zachodniej Obwodnicy Poznania. Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - wykonano tu już 50% prac.

Inwestycję Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad realizuje firma SKANSKA, która wygrała przetarg oferując najniższe koszty budowy, a także krótki czas wykonania trasy. SKANSKA ma wybudować dwie jezdnie na odcinku pomiędzy węzłami Rokietnica i Tarnowo Podgórne, a także nowy węzeł Poznań Kiekrz na przecięciu z drogą wojewódzką nr 184 w Kobylnikach. Na trasie pojawią się również trzy obiekty inżynierskie. Dodatkowo powstaną drogi dojazdowe i poprzeczne, urządzenia odwadniające, oświetlenie drogowe czy ekrany akustyczne.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 18 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA


Prace na budowie brakującego fragmentu ZOP idą pełną parą. - Wykonawca ostatniego odcinka zachodniej obwodnicy Poznania jest już prawie na półmetku - wyjaśnia Alina Cieślak, rzeczniczka GDDKiA w Poznaniu. - Prace związane z układaniem warstw konstrukcyjnych nawierzchni nabierają tempa. Nadal prowadzone są roboty przy obiektach mostowych, przepustach, zbiornikach - dodaje.

Od maja na budowie udało się wiele zrobić. W 95% zdjęto warstwę humusu z terenu, przez który ma przebiegać droga. W 87% wykonano wykopy, a w 80% nasypy. Usunięto dużą część kolizji elektrycznych (71%) i wykonano niezbędne prace na DK11. Na 26% oceniono zaawansowanie prac przy budowie obiektów mostowych.

- W ciągu ostatniego miesiąca wykonawca ułożył 28 500 m2 warstwy wiążącej z betonu asfaltowego na drodze ekspresowej S11. Dobiegają końca prace związane ze zdjęciem warstwy humusu oraz wykonaniem nasypów i wykopów. Zakończono prace teletechniczne - kończy Cieślak.

Całość ma kosztować około 108 milionów złotych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem nową drogą pojedziemy w wakacje 2014 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
8.4 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
22.84 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro