Jak poznaniacy oceniają transport zbiorowy?

fot. Michał Nadolski
fot. Michał Nadolski

W poniedziałek zaprezentowano wyniki badań Planu Transportowego Aglomeracji Poznańskiej. Co z nich wynika? Poznaniacy dobrze oceniają transport zbiorowy w naszym mieście. Chwalą go za bezpieczeństwo podróży czy dostęp do przystanku. Negatywnie oceniają ceny biletów.

Plan Transportowy Aglomeracji Poznańskiej pozwoli przygotować projekt zrównoważonego transportu zbiorowego w naszej aglomeracji na lata 2014-2020. Dowiemy się dzięki niemu m.in. gdzie jest zapotrzebowanie na nowe trasy tramwajowe czy linie autobusowe, a gdzie zapotrzebowanie na nie spada. Tym samym plan to dokument, z którym można się ubiegać o dofinansowanie z Unii Europejskiej na inwestycje w infrastrukturę komunikacyjną.

Aby plan przygotować konieczne było przeprowadzenie szeregu badań. Te już się zakończyły. Twórcy planu przepytali przez kilka tygodni około 110 000 mieszkańców Poznania. Wyniki przedstawiono w poniedziałek. Co z nich wynika?

Poznaniacy coraz częściej decydują się na podróże rowerem lub motorowerem. W stosunku do roku 2000 (wówczas przeprowadzono ostatnie badania) to wzrost o blisko 180%. Znacznie spada natomiast liczba podróży samochodem po mieście. Przez 13 lat zmniejszyła się o blisko 50%.

Biorąc pod uwagę podział zadań przewozowych - nieznaczny wzrost notuje transport zbiorowy. W stosunku do roku 2000 zanotowano bowiem 2-procentowy wzrost. Oznacza to, że nieznacznie więcej poznaniaków niż 13 lat temu decyduje się na podróż komunikacją miejską. Spada natomiast odsetek osób deklarujących podróżowanie samochodem (o blisko 10%). Wzrost notowany jest w przypadku osób podróżujących pieszo i rowerami.

Poznaniacy chwalą transport zbiorowy w naszym mieście. Przede wszystkim za bliskość przystanku, dopasowanie połączenia i szybkość podróży. Ważne są także koszty podróżowania, wygoda i fakt, że nie posiada się samochodu. Wśród osób, które nie korzystają z komunikacji miejskiej jako powody wymieniane były najczęściej niewystarczająca wygoda, przyzwyczajenie, brak zadowalających połączeń, zbyt drogi transport, nieodpowiedni standard.

Jak oceniają jakość transportu zbiorowego poznaniacy? Najlepiej wypowiadają się o bezpieczeństwie podróży (aż 58% oceniło bezpieczeństwo zdecydowanie pozytywnie). Podobny wynik notowały czystość i estetyka (55%), dostęp do przystanku (54%), częstość kursowania (54%) i wygoda przesiadki (53%).

Gorzej jest z łatwością zakupu biletu (42% ocenia ją negatywnie) i bezawaryjnością (45% negatywnie). Najgorzej oceniono natomiast dostępność wolnych miejsc (aż 66% przyznało jej negatywny głos) i ceny biletów (65% na NIE).

Mieszkańcy będą mogli zapoznać się z wynikami badań podczas oficjalnego spotkania, które odbędzie się 29 października o godzinie 17.00 w Sali Białej Urzędu Miasta. - Podczas spotkania chcemy poznać opinię poznaniaków na temat wyników zakończonych badań - wyjaśnia Paweł Marciniak, rzecznik Urzędu Miasta.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
8.75 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro