Tarnowskie Termy z kamieniem węgielnym. Otwarcie za rok
W listopadzie przyszłego roku pierwsi klienci mają skorzystać z Tarnowskich Term - kompleksu basenów w Tarnowie Podgórnym. W piątek wmurowano kamień węgielny pod inwestycję. Zaawansowanie prac na budowie szacuje się na około 30%.
Na początku ubiegłego roku ogłoszono przetarg na przygotowanie projektu i niezbędnej dokumentacji do przeprowadzenia budowy Tarnowskich Term w Tarnowie Podgórnym. Po ponad roku, 13 maja, odbyło się oficjalne podpisanie umowy z wykonawcą obiektu. Została nim firma Kornas Development z Kołobrzegu.
Choć budowa ruszyła już kilka miesięcy temu, w piątek odbyło się oficjalne wmurowanie kamienia węgielnego pod inwestycję. Obiekt ma być gotowy w listopadzie przyszłego roku. Obecnie zaawansowanie prac szacuje się na 30%. - Mamy już zbiorniki na zużytą wodę termalną i deszczówkę. Wykonano podbudowy pod basen sportowy i część basenów rekreacyjnych. Swój kształt uzyskuje termalny basen zewnętrzny. Budynek pnie się w górę - wyjaśniają przedstawiciele gminnej spółki odpowiedzialnej za budowę obiektu.
Trwa nie tylko budowa, ale też poszukiwanie najemców, którzy chcieliby zagospodarować lokale na terenie kompleksu. Znajdować się tutaj mają centrum gastronomiczno- szkoleniowe, siłownia i fitness. - Pomieszczenia będą przekazane w stanie deweloperskim, co umożliwi prowadzenie działalności w budynku Term według konwencji przyszłego najemcy - dodają.
W obiekcie wykorzystywane będą wody geotermalne o temperaturze 45,7 stopnia Celsjusza i mineralizacji 80 g/l. Woda zawiera korzystne składniki - m.in. jod, bar, magnez, wapń, fluorki oraz mikroelementy miedzi i żelaza. Solankę będzie więc można wykorzystywać w celach leczniczych oraz rehabilitacyjnych.
Wiadomo, że Tarnowskie Termy zostaną podzielone na cztery strefy: rekreacyjną, sportową, fitness i saunarium. W strefie rekreacyjnej powstaje duży basen z m.in. sztuczną falą, dziką rzeką, biczami wodnymi i zjeżdżalniami, a także basen z wodą termalną (z możliwością wypłynięcia na zewnątrz) oraz płytki basen dla dzieci.
W części sportowej zaplanowano 6-torowy basen sportowy o długości 25 metrów i basen do nauki pływania. W saunarium znajdzie się siedem saun - 6 wewnętrznych oraz jedna sauna zewnętrzna. A to nie koniec. W strefie fitness będzie można wziąć udział w zajęciach z aerobiku, jogi, pograć w squasha, czy poćwiczyć na siłowni.
Termy powstają na 6-hektarowej działce przy obwodnicy Tarnowa Podgórnego. Mają kosztować ponad 50 mln złotych i są finansowane ze środków gminy.