Teatr (z) życia
W październiku, Poznaniacy mogli doświadczyć 2 realizacji teatralnych opartych na scenariuszach pisanych przez życie. Rynek opowieści jeżyckich był oddaniem miastu historii z "Jeżyce Story", a spektakl "Ceglorz" Teatru Ósmego Dnia wychodził od prywatnych opowieści pracowników HCP by opowiedzieć o nostalgii za światem robotniczym.
Oba spektakle odbywają się w nieteatralnych przestrzeniach, każdy z nich miał miejsce w przestrzeni, z której się wywodzi. Jeżyce Story przedstawiane były w październikowe popołudnie na Rynku Jeżyckim, gdzie krzyżują się wszystkie opowieści sąsiadów; a spektakl "Ceglorz" prezentowany jest w Hali W7 Poznańskiego "Ceglorza".
Projekt "Ceglorz" jest kolejnym z serii przedsięwzięć artystycznych Teatru Ósmego Dnia opartych o świadectwa i prawdziwe historie ludzkie. Tym razem zbiorowym bohaterem spektaklu są ludzie "Cegielskiego" i sama fabryka, która stanowiła znaczną część ich życia. Artyści pokazują w nim krótkie historie kilku pokoleń robotników i inżynierów. Starają się uchwycić melancholijny dziś urok przestrzeni industrialnej, pejzaż fabryczny, duszę maszyn, a przede wszystkim jednak - wielkie poczucie godności ludzi związanych z długa historią Zakładów im. Hipolita Cegielskiego.
6 października od godz. 13.00 do 16.00 w samym sercu dzielnicy, na Rynku Jeżyckim, aktorzy Teatru Nowego objęli we władanie targowe stragany, z których - niczym lokalni kramarze - serwowali widzom krótkie historie prawdziwych mieszkańców jeżyckiego świata: buntowników, lokatorów, graczy, kobiet...te same, które wcześniej oczarowywały publiczność Sceny Trzeciej Teatru. Historie przedstawiane na Rynku zyskiwały nie tylko nowy wymiar, ale i swój ciąg dalszy, będą uzupełnianymi przez mieszkańców Jeżyć.
O obu teatralnych projektach wyprowadzonych poza scenę rozmawiamy w najnowszym odcinku programu Kultura:Sprawdzam.