Reklama
Reklama

Szóstoklasiści zmierzyli się w konkursie ortograficznym

W sobotę odbył się konkurs poprawnej polszczyzny, w którym wystartowali uczniowie klas szóstych poznańskich szkół podstawowych. Zwycięzcą został Mateusz Krajewski.

Zwycięzca od kilku lat startuje w konkursach poprawnej polszczyzny - Wydaje mi się, że ja mam to we krwi. Już w trzeciej klasie byłem w pierwszej osiemnastce - mówi Mateusz Krajewski.

Uczestnicy konkursu ortograficznego musieli pokonać dwa etapy. W pierwszym pisali dyktando. a w drugim pojedyncze wyrazy. Jedną z dziesięciu osób, które zakwalifikowały się do drugiego etapu była Ola. Jej zdaniem pierwsza część była dużo trudniejsza - Tam trzeba było wstawiać przecinki, kropki, duże litery, a tu były tylko pojedyncze wyrazy - mówi uczestniczka konkursu.

Była to już czternasta edycja konkursu. W tym roku uczestniczyło w nim trzydziestu jeden uczniów - Internet, media elektroniczne nie zastąpią nam czytania i pisania - mówi Małgorzata Matuszek, z-ca dyrektora ZSO nr 2. Zainteresowanie konkursem to jedno, ale z roku na rok nauczyciele widzą, że wiedza ortograficzna uczniów jest coraz mniejsza - Ta liczba błędów wzrasta, a przyczyniają się do tego maile, SMS-y, pisanie skrótami - twierdzi Piotr Jankiewicz, polonista.

Nauczyciele podkreślają jednak, że zainteresowanie konkursem jest coraz większe, a to znak, że dzieci chcą się uczyć poprawnej pisowni.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
7.52 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro