Reklama
Reklama

Papież Franciszek poświęci kamień węgielny pod odbudowę Pomnika Wdzięczności

fot. wizualizacja, materiały prasowe

W piątek dziewiętnastu członków Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności w Poznaniu poleci do Rzymu z kamieniem węgielnym pod odbudowę Pomnika Wdzięczności. Papież ma poświęcić kamień w najbliższą niedzielę.

Od początku lutego 2012 roku trwa dyskusja nad lokalizacją pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa, nazywanego też pomnikiem Wdzięczności lub Chrystusa Króla, który odbudować chce Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności. Liczący ponad 300 osób komitet zebrał już pierwsze fundusze i chciał rozpocząć odbudową nad Maltą na działce między torem regatowym a rzeką Cybiną.

Zgody na odbudowę pomnika nie wydał Urząd Miasta Poznania, który uważa, że jest to niezgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W niedzielę we wszystkich poznańskich kościołach rozpocznie się modlitwa w intencji odbudowy Pomnika oraz zbiórka podpisów pod apelem do Prezydenta Miasta Poznania z prośbą o wyrażenie zgody na odbudowę Pomnika w Poznaniu - informuje Jolanta Hajdasz, Członek Zarządu Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności.

Pierwotnie Komitet planował odbudować pomnik do 2018 roku, - czyli z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Palny zmieniły się jednak i pomnika ma stanąć do 2016 roku - do obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski i planowanej w Poznaniu wizyty papieża Franciszka.

W piątek dziewiętnastu członków Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności w Poznaniu poleci do Rzymu z kamieniem węgielnym pod odbudowę Pomnika Wdzięczności. Papież ma poświęcić kamień w najbliższą niedzielę. Mamy oryginalny kamień z przedwojennego Pomnika. W ubiegłym roku odnaleziony w Palmiarni, przekazany do Muzeum Archidiecezjalnego, poświadczony przez naukowców z UAM, że to dolomit z Pomnika - dodaje Hajdasz.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
11℃
Poziom opadów:
0.7 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
13.47 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro