Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
0 -4
Reklama

Sportowy Golaj będzie realizowany. Za 5,8 mln złotych

KaT
środa, 16.10.2013 r.
godz. 07.45
KaT | środa, 16.10.2013 r., godz. 07.45
Sportowy Golaj będzie realizowany. Za 5,8 mln złotych

Po piątkowym ogłoszeniu wyników głosowania nad budżetem obywatelskim dostaliśmy sporo wiadomości z pytaniami o to czy zajmujący trzecie miejsce w zestawieniu „Sportowy Golaj” będzie realizowany. Sugerowano bowiem, że nie wystarczy pieniędzy na cały projekt i tym samym jego miejsce zajmą konkurenci potrzebujący mniejszych środków. Miasto temu zaprzecza.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
1°C 1029 hPa
JUTRO
pogoda
0°C 1021 hPa
POJUTRZE
pogoda
1°C 1021 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Gdy w piątek ogłoszono wyniki głosowania nad budżetem obywatelskim nasi czytelnicy w komentarzach wyrażali zdziwienie. Pierwsze miejsce zajął projekt zakładający budowę przytuliska dla bezdomnych, a drugie RoweLOVE Rataje (ścieżka rowerowa łącząca Rataje Park z Maltą i Wartą). Postrzegany jako faworyt „Sportowy Golaj” znalazł się dopiero na trzecim miejscu.

Dwa pierwsze projekty pochłoną 4,2 mln złotych. Na trzecie miejsce zostaje więc 5,8 mln. Tymczasem „Sportowy Golaj” miał kosztować nawet blisko 10 milionów złotych. Dostaliśmy wiele wiadomości od pomysłodawców projektów, które znalazły się poza podium z informacją, że to ich pomysły powinny być realizowane, gdyż na Golaj nie wystarczy pieniędzy.

Miasto wyjaśnia, że realizowany będzie Sportowy Golaj. - W odpowiedzi na zapytania dotyczące kolejności realizacji projektów w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego uprzejmie informujemy, że: § 4 pkt. 2 Zasad Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2014 stanowiących załącznik do Zarządzenia Prezydenta mówi: Do realizacji mogą zostać przeznaczone te projekty, które uzyskały największą liczbę punktów, aż do wyczerpania puli środków finansowych przeznaczonych na Poznański Budżet Obywatelski - wyjaśniają urzędnicy.

- Oznacza to, że nadrzędną zasadą jest liczba uzyskanych głosów, zaś wyczerpanie puli środków finansowych nie jest obwarowane żadnymi wytycznymi sui generis. Istotą Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego jest zrealizowanie tych rekomendacji, które cieszą się największym społecznym poparciem, dlatego też w pierwszej kolejności rozważane są możliwości sfinansowania bądź też częściowego finansowego wsparcia tych projektów (jeśli deklarowana kwota umożliwiłaby ich realizację), które są najwyżej w liście rankingowej - nawet jeśli kosztorysy tych projektów przekroczą pulę 10 mln zł - dodają. - Podobnie było w ubiegłorocznej edycji, gdy koszt jednego z projektów - za zgodą wnioskodawcy - został umniejszony z 1,8 mln do 1,2 mln zł.

Sami przedstawiciele „Sportowego Golaja” zapewniają, że już złożyli w Urzędzie Miasta projekt wyceniony na mniejszą kwotę. - We wtorek przesłaliśmy jako wnioskodawcy projektu do Biura Prezydenta Miasta Poznania naszą deklarację i zgodę na realizację projektu Sportowy Golaj przy zredukowaniu wydatków do kwoty 5 800 000 zł - wyjaśnia Arkadiusz Ładziński, prezes PSŻ Poznań. Co uda się zrobić za tyle pieniędzy? Piszemy o tym TUTAJ.

Reklama