Polska w czołówce marnowania żywności
Pod względem marnowania żywności Polska jest w europejskiej czołówce. Do kosza trafia 9 milionów ton żywności.
Według Urzędu Statystycznego Unii Europejskiej więcej żywności marnuje się jedynie w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji i Holandii. W sumie w całej Unii Europejskiej na śmietniki trafia 90 milionów ton rocznie w tym 9 milionów ton "dorzuca" tylko Polska. Nasze społeczeństwo powinno być szeroko edukowane. Kiedy 4 lata temu przeprowadzono badania w Wielkiej Brytanii dotyczące percepcji etykiety to okazało się, że zaledwie 3 procent Brytyjczyków czyta w całości etykietę cenową - mówi dr hab. Barbara Borusiak, katedra handlu Uniwersytetu Ekonomicznego.
Teraz statystyki mogą się zmienić. Od początku października sklepy i hurtownie zwolnione są z podatku VAT za żywność przekazaną organizacjom pożytku publicznego. Ta batalia trwała od 2005 roku - głośna sprawa piekarza. Później w 2009 roku pojawiła się korzystna zmiana dla producentów. Dla nas z kolei cały czas te regulacje były niekorzystne - mówi Ewa Oleszczyk-Kalinowska, rzecznik sieci handlowej Piotr i Paweł.
Poznański Bank Żywności podpisał już umowę na dostawy z jedną z sieci marketów. Do banku trafia jedzenie na granicy przydatności do spożycia. Teraz instytucja liczy, że będzie otrzymywać jeszcze większe ilości jedzenia. My jesteśmy w stanie rano w dniu, kiedy mija termin ważności produktów spożywczych je odebrać, a w południe już otrzymają to ludzie, którzy je spożytkują i nie jest ono marnowane i wyrzucane - mówi Krzysztof Jarkowski, dyrektor biura Banku Żywności w Poznaniu.
Z Poznańskiego Banku Żywności jedzenie trafia do osiemdziesięciu organizacji niosących pomoc potrzebującym.