Reklama
Reklama

Junikowo: mieszkańcy przeciwni bazie hiszpańskiej firmy

Tutaj miałaby się mieścić baza
Tutaj miałaby się mieścić baza

Mieszkańcy Junikowa nie chcą w swoim sąsiedztwie bazy hiszpańskiej firmy, która wygrała przetarg na wywóz śmieci od poznaniaków. Baza miałaby powstać przy ulicy Wieruszowskiej i sortowano by tu m.in. odpady plastikowe czy szklane. - Nie zgadzamy się na to, by powstało tu takie miejsce - tłumaczy osiedlowy radny.

Tydzień temu pisaliśmy o liście otwartym przygotowanym przez poznańskie firmy zajmujące się wywozem odpadów skierowanym do mieszkańców i samorządów. Przedstawiciele firm pytali w nim jak to możliwe, że hiszpańska firma obsługuje 400 tysięcy mieszkańców Barcelony za 100 mln złotych rocznie, a w Poznaniu taką samą liczbę mieszkańców ma obsługiwać za... 10 milionów złotych (piszemy o tym TUTAJ).

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


Choć sprawa wciąż nie jest przesądzona (trwa procedura odwoławcza) mieszkańcy Junikowa już biorą sprawy w swoje ręce. - Nie zgadzamy się na to, by w sąsiedztwie m.in. domów jednorodzinnych powstała baza hiszpańskiej firmy - mówi Ryszard Menke, przewodniczący Rady Osiedla Junikowo. - Tam obecnie znajduje się wyłącznie grunt, który w żaden sposób nie jest przystosowany do funkcjonowania takiej bazy. A przecież ta firma ma obsługiwać pół miasta - dodaje.

- Jako Rada Osiedla Junikowa w dniu 10 października przyjęliśmy uchwałę skierowaną do Prezydenta Miasta Poznania w sprawie sprzeciwu dla takiej inwestycji - wyjaśnia Menke. - Choć oficjalnie nic nie wiemy, docierają do nas informacje, że baza ma działać przy ulicy Wieruszowskiej i, że firma będzie tu sortować m.in. plastik oraz szkło. Nie wiadomo co jeszcze - zaznacza. - Nie wierzę, że tak tanio można wywozić śmieci od mieszkańców, a przecież miałoby to nastąpić już od 1 stycznia. Dodatkowo mamy wątpliwości związane z bezpieczeństwem środowiska.

Menke wraz z innymi osiedlowymi radnymi z Junikowa apeluje do mieszkańców, by podpisywali listy z protestem. - To świeża sprawa, ale wiemy, że listy już są tworzone. Będziemy je dostarczać m.in. do aptek, sklepów czy piekarni. Można też odwiedzać naszą stronę internetową, by uzyskać więcej informacji na ten temat - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania!
5℃
0℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
34.07 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro