Rekordowy 14. Poznań Maraton

Kenijczyk Tarus David Kiptui zwyciężył w 14. Poznań Maratonie, który zgromadził rekordową liczbę zawodników - ponad 5756 biegaczy z 26 państw. Niespodziewanie trzecie miejsce wywalczył Paweł Ochal z Bydgoszczy.

Czternasta już edycja Poznańskiego Maratonu składała się z jednopętlowej trasy o długości 42 kilometrów i 195 metrów, a uczestnicy mogli zwiedzić niema całe miasto z biegowej perspektywy. Na mecie zameldowało się 5678 zawodników i jest to nowy rekord frekwencji w Poznaniu. Pierwszy na mecie pojawił się Tarus David Kiptui z Kenii, który uzyskał czas 2 godziny 13 minut i 8 sekund. Drugi był jego rodak Kirui Edwin (2:15:47), a trzeci Polak Paweł Ochal z Bydgoszczy (2:15:58).

- Uważam, że mogłem zająć lepsze miejsce. O wyniku zadecydował początek, który był bardzo mocny. To była trudniejsza trasa, a zwycięzca był dziś poza zasięgiem. Na całej trasie wspierali nas kibice. Jeszcze nie wiem czy wystartuje w 15. Poznań Maratonie. Miło jest pokazać, że reprezentanci Polski mogą być w czołówce -
mówił trzeci na mecie Paweł Ochal z Bydgoszczy.

Zacięta rywalizacja była wśród kobiet, a najlepsza okazała się Maryna Damantsevich z Białorusi (2:36:02). Druga była Volha Rezkaya z Białorusi (2:38:24), a ostatnie miejsce na podium zajęła Arleta Meloch z Poznania (2:43:00).

- Jestem bardzo zadowolony z tegorocznej edycji Poznańskiego Maratonu. Już dziś serdecznie zapraszamy na 7. Poznań Półmaraton oraz na jubileuszowy 15. Poznań Maraton - mówi dyrektor imprezy, Maciej Mielęcki.

Na mecie na wszystkich uczestników czekał niezwykły medal upamiętniający obchody 100-lecia urodzin Hipolita Cegielskiego. Ponadto wszyscy maratończycy, którzy szczęśliwie zameldowali się na mecie trzymali kciuki podczas losowania nagród głównych: samochodu Volvo V40 Cross Country, biletu na Maraton Paryski. Szczęśliwym posiadaczem Volvo został poznaniak Zbigniew Bednarczyk, który dystans maratoński pokonał w czasie 04:23:29. W Paryżu wiosną pobiegnie Arkadiusz Rzepka z Jeleniej Góry, a uroczy weekend w Barcelońskim Sheratonie spędzi poznaniak Marcin Szambelan - wbiegł na metę jako 2013 zawodnik.