Reklama
Reklama

Dojście do ZCK: zobacz jak wyglądają przystanki i przejście podziemne

fot. Elżbieta Skowron

25 października zacznie działać kolejna część Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego, a tym samym funkcjonować mają zacząć nowe przystanki tramwajowe przy ZCK i przejście podziemne. Prezentujemy, jak obecnie wyglądają. Tymczasem głos w sprawie dojścia do dworców i galerii handlowej zabiera Ryszard Grobelny.

Prawdopodobnie 25 października pierwsi pasażerowie skorzystają z nowych przystanków tramwajowych "Zintegrowane Centrum Komunikacyjne" w ciągu ulicy Matyi. TriGranit, inwestor deklaruje, że prace związane z budową nowego układu komunikacyjnego przy ZCK zakończą się przed otwarciem obiektu. Zarząd Transportu Miejskiego zapewnia natomiast, że przystanki zaczną funkcjonować tuż po oddaniu ich do użytku.

Jak obecnie wyglądają przystanki oraz przejście podziemne pod ulicą Matyi? Prezentujemy aktualne zdjęcia. Tymczasem głos w sprawie dojścia do Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego zabiera prezydent Poznania, Ryszard Grobelny. - Mam wrażenie, że dyskusja o przejściu z przystanku za Mostem Dworcowym do nowego Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego naszego miasta idzie trochę w złą stronę i wychodzi ze złych przesłanek. Medialnie dyskutuje się przede wszystkim o tym, jak dojść do dworcowego holu głównego, a przecież dla większości pasażerów ważne jest dojście do pociągu, a nie do holu dworca - pisze na swoim blogu Ryszard Grobelny.

- Muszę zaznaczyć, że patrzę na tę dyskusję z perspektywy pasażera PKP. Jeżdżę do Warszawy dwa, trzy razy w miesiącu, czyli dwa, trzy razy w miesiącu korzystam z pociągu. Można powiedzieć, że pewnie 40, 45 razy korzystałem z komunikacji kolejowej już po wybudowaniu nowego holu Dworca Głównego i przyznam, że ani razu nie zdarzyło mi się pójść do tego holu. Oczywiście niektórzy powiedzą, że to pewnie dlatego, że prezydent sam sobie nie kupuje biletów. To prawda. Ale nikt z pracowników urzędu również nie był w holu tego dworca, ponieważ kupujemy bilety w internecie - dodaje.

- (...) świat się zmienia i tak, jak w Warszawie kasy biletowe i możliwość kupienia biletu powinna się znaleźć jak najbliżej peronów, jak najbliżej miejsc, gdzie są klienci, gdzie są pasażerowie Więc tak naprawdę my dzisiaj powinniśmy w Poznaniu wymuszać na Inter City, PKP Przewozy Regionalne czy spółce Koleje Wielkopolskie, żeby stworzyły kasy bliżej peronów, tam gdzie my, jako mieszkańcy, będziemy przechodzić w drodze z i na pociąg -
zaznacza.

Prezydent porusza także kwestię nowych przystanków. - Najbardziej zaskakującym elementem tej dyskusji jest powtarzane pytanie czy ten przystanek w pobliżu Mostu Dworcowego w ogóle jest potrzebny? A jak miałoby go nie być, kiedy jest to w tej chwili jeden z największych i najważniejszych punktów rozwojowych Poznania? Gotowe w całości będzie za chwilę ZCK z PKSem, będzie uruchomione olbrzymie centrum handlowo-usługowe, po drugiej stronie jest biurowiec, powstał budynek mieszkalny, wkrótce powstaną pewnie kolejne budynki, a za parę lat będzie zabudowywany teren dzisiejszego dworca autobusowego. Jak to wszystko miałoby być obsługiwane bez przystanków? Jest oczywistym, że ten przystanek z przejściem podziemnym jest po prostu w tym miejscu niezbędny. Bo przystanki budowane są tam, gdzie są (lub będą) ludzie. Nieważne dokąd idą - tłumaczy.

Zaznacza również, że polemizowanie ze specjalistami w kwestii stworzenia zebry obok nowych przystanków tramwajowych jest odważne, ale niekoniecznie stosowane. - Padało pytanie czy należałoby zrobić, dodatkowo do przejścia podziemnego, przejście na pasach po Moście Dworcowym. Tu wypowiadają się specjaliści od bezpieczeństwa ruchu, którzy mówią, że nie. I mają swoje argumenty. Podziwiam więc wszystkich tych, którzy mają odwagę dyskutować z tymi specjalistami. Mają odwagę, bo nie mają odpowiedzialności. Bo gdyby na nich spoczywała odpowiedzialność za to czy coś się w przyszłości komuś stanie czy nie, to uważniej wsłuchiwaliby się w to, co mówią specjaliści od bezpieczeństwa - kończy.

Pełny wpis na blogu prezydenta TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-1℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
10.71 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro