Reklama
Reklama

Dojście do ZCK: zobacz jak wyglądają przystanki i przejście podziemne

fot. Elżbieta Skowron
fot. Elżbieta Skowron

25 października zacznie działać kolejna część Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego, a tym samym funkcjonować mają zacząć nowe przystanki tramwajowe przy ZCK i przejście podziemne. Prezentujemy, jak obecnie wyglądają. Tymczasem głos w sprawie dojścia do dworców i galerii handlowej zabiera Ryszard Grobelny.

Prawdopodobnie 25 października pierwsi pasażerowie skorzystają z nowych przystanków tramwajowych "Zintegrowane Centrum Komunikacyjne" w ciągu ulicy Matyi. TriGranit, inwestor deklaruje, że prace związane z budową nowego układu komunikacyjnego przy ZCK zakończą się przed otwarciem obiektu. Zarząd Transportu Miejskiego zapewnia natomiast, że przystanki zaczną funkcjonować tuż po oddaniu ich do użytku.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


Jak obecnie wyglądają przystanki oraz przejście podziemne pod ulicą Matyi? Prezentujemy aktualne zdjęcia. Tymczasem głos w sprawie dojścia do Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego zabiera prezydent Poznania, Ryszard Grobelny. - Mam wrażenie, że dyskusja o przejściu z przystanku za Mostem Dworcowym do nowego Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego naszego miasta idzie trochę w złą stronę i wychodzi ze złych przesłanek. Medialnie dyskutuje się przede wszystkim o tym, jak dojść do dworcowego holu głównego, a przecież dla większości pasażerów ważne jest dojście do pociągu, a nie do holu dworca - pisze na swoim blogu Ryszard Grobelny.

- Muszę zaznaczyć, że patrzę na tę dyskusję z perspektywy pasażera PKP. Jeżdżę do Warszawy dwa, trzy razy w miesiącu, czyli dwa, trzy razy w miesiącu korzystam z pociągu. Można powiedzieć, że pewnie 40, 45 razy korzystałem z komunikacji kolejowej już po wybudowaniu nowego holu Dworca Głównego i przyznam, że ani razu nie zdarzyło mi się pójść do tego holu. Oczywiście niektórzy powiedzą, że to pewnie dlatego, że prezydent sam sobie nie kupuje biletów. To prawda. Ale nikt z pracowników urzędu również nie był w holu tego dworca, ponieważ kupujemy bilety w internecie - dodaje.

- (...) świat się zmienia i tak, jak w Warszawie kasy biletowe i możliwość kupienia biletu powinna się znaleźć jak najbliżej peronów, jak najbliżej miejsc, gdzie są klienci, gdzie są pasażerowie Więc tak naprawdę my dzisiaj powinniśmy w Poznaniu wymuszać na Inter City, PKP Przewozy Regionalne czy spółce Koleje Wielkopolskie, żeby stworzyły kasy bliżej peronów, tam gdzie my, jako mieszkańcy, będziemy przechodzić w drodze z i na pociąg -
zaznacza.

Prezydent porusza także kwestię nowych przystanków. - Najbardziej zaskakującym elementem tej dyskusji jest powtarzane pytanie czy ten przystanek w pobliżu Mostu Dworcowego w ogóle jest potrzebny? A jak miałoby go nie być, kiedy jest to w tej chwili jeden z największych i najważniejszych punktów rozwojowych Poznania? Gotowe w całości będzie za chwilę ZCK z PKSem, będzie uruchomione olbrzymie centrum handlowo-usługowe, po drugiej stronie jest biurowiec, powstał budynek mieszkalny, wkrótce powstaną pewnie kolejne budynki, a za parę lat będzie zabudowywany teren dzisiejszego dworca autobusowego. Jak to wszystko miałoby być obsługiwane bez przystanków? Jest oczywistym, że ten przystanek z przejściem podziemnym jest po prostu w tym miejscu niezbędny. Bo przystanki budowane są tam, gdzie są (lub będą) ludzie. Nieważne dokąd idą - tłumaczy.

Zaznacza również, że polemizowanie ze specjalistami w kwestii stworzenia zebry obok nowych przystanków tramwajowych jest odważne, ale niekoniecznie stosowane. - Padało pytanie czy należałoby zrobić, dodatkowo do przejścia podziemnego, przejście na pasach po Moście Dworcowym. Tu wypowiadają się specjaliści od bezpieczeństwa ruchu, którzy mówią, że nie. I mają swoje argumenty. Podziwiam więc wszystkich tych, którzy mają odwagę dyskutować z tymi specjalistami. Mają odwagę, bo nie mają odpowiedzialności. Bo gdyby na nich spoczywała odpowiedzialność za to czy coś się w przyszłości komuś stanie czy nie, to uważniej wsłuchiwaliby się w to, co mówią specjaliści od bezpieczeństwa - kończy.

Pełny wpis na blogu prezydenta TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
31.18 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro