Reklama

Anarchiści walczą o skłot przy Starym Rynku: kolejna pikieta

fot. Elżbieta Skowron
fot. Elżbieta Skowron

W czwartek odbyła się kolejna pikieta anarchistów w obronie skłotu Od:zysk przy ulicy Paderewskiego w pobliżu Starego Rynku. Obiekt ma zostać zlicytowany, a anarchiści zajęli go kilka miesięcy temu. - Walka o Od:zysk jest też walką o to, by mieszkanie było prawem, nie towarem - wyjaśniają.

Już tydzień temu pisaliśmy o proteście anarchistów, którym nie podoba się pomysł zlicytowania budynku przy ulicy Paderewskiego 1 w pobliżu Starego Rynku. Kilka miesięcy temu anarchiści wkroczyli do obiektu i stworzyli tu swój skłot Od:zysk.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA


Na czwartek członkowie kolektywu Od:zysk zapowiedzieli kolejną akcję pikietową. Tym razem odbyła się przy siedzibie spółki Savills przy ulicy Wierzbięcice. - Jednym z wierzycieli, na którego wniosek odbędzie się licytacja skłotu Od:zysk jest spółka Savills - wiodąca agencja doradcza na globalnym rynku nieruchomości. Savills co roku odnotowuje wielomilionowe zyski nawet po tym, jak bańka na rynku nieruchomości nadmuchana w wyniku spekulacji przez tego rodzaju spółki oraz banki doprowadziła do kryzysu gospodarczego. Kryzys ten przekształcił się w kryzys mieszkaniowy, który dla wielu osób oznaczał utratę własnych domów i wyroki eksmisyjne. Przykładowo, w samej Hiszpanii w ciągu ostatnich 6 lat dach nad głową odebrano ponad 400 tysiącom rodzin. Na tamtejszym rynku znajduje się obecnie ponad 3 miliony pustostanów, którymi banki po "wyczyszczeniu" przestały się interesować - informują przedstawiciele kolektywu.

- Jednak ludzie, w obliczu masowych eksmisji w całej Europie, zaczęli stawiać opór. Protestowano pod siedzibami spółki Savills, m.in. w Dublinie oraz w Londynie. Próby wysiedlenia przez spółkę farmerskiej rodziny w Kildare w Irlandii, doprowadziły do masowych demonstracji przeciwko sztucznemu zawyżaniu czynszów, wysokim opłatom i wyrzucaniu ludzi na bruk. Sytuacja była o tyle dramatyczna, że jeden z farmerów trafił do szpitala z powodu załamania nerwowego. To nie pierwsza ofiara takiej polityki, chociażby Jose Miquel Domingo, który odebrał sobie życie na kilka godzin przed planowaną eksmisją -
dodają.

- Bezdomność wzrasta w zastraszającym tempie - w Anglii, gdzie protesty przeciwko spółce Savills są już zauważalne: według oficjalnych danych, dwa lata temu 50 tysięcy rodzin nie posiadało dachu nad głową. W Poznaniu mówi się o 1,5 tysiąca osób bez dachu nad głową, podczas gdy do 30 tysięcy lokali stoi pustych. Nie godzimy się na taką sytuację! Stoimy więc w jednym szeregu z ludźmi sprzeciwiającym się temu procederowi na całym świecie - walka o Od:zysk jest też walką o to, by mieszkanie było prawem, nie towarem. Twierdzimy, że czy to naszemu kolektywowi, czy to każdemu/każdej z nas z osobna, jak i innym oddolnym inicjatywom oraz wszystkim mieszkańcom/mieszkankom Poznania, należy się dach nad głową i miejsce umożliwiające nieskrępowaną realizację pasji, pozwalające podejmować twórcze działania - kończą.

Licytacja budynku odbędzie się 30 października.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
3℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
39.32 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro