Reklama
Reklama

Cmentarze komunalne: wjazd autem za drogi? "Wprowadziliśmy zniżkę"

Starsza poznanianka skarży się, że wjazd samochodem na cmentarz jest dla niej za drogi. Jednorazowo musi zapłacić 20 złotych, by dojechać do odwiedzanego grobu autem. Opłaty rzeczywiście podniesiono, ale już w ubiegłym roku. Ze względów bezpieczeństwa. - Dodatkowo wprowadziliśmy zniżkę dla osób powyżej 75 roku życia - wyjaśnia prezes Universum.

Jeszcze w lipcu 2012 roku wjazd samochodem na cmentarz Junikowo lub Miłostowo wiązał się z opłatą w wysokości 10 złotych. 1 sierpnia 2012 ceny zmieniono. Obecnie za wjazd samochodem osobowym na teren cmentarza trzeba zapłacić 20 złotych. Inwalidzi z pierwszą grupą inwalidzką wciąż mogą wykupić roczną przepustkę za 30 złotych i dzięki niej mogą wjeżdżać na cmentarz nieograniczoną ilość razy. Inwalidzi bez wykupionej rocznej przepustki płacą 5 złotych za wjazd.

Praktyczny zawód w 2 lata! Niskie czesne! Sprawdź! Technik Usług Kosmetycznych w 2 lata! Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa!
REKLAMA


Starsza poznanianka skarży się, że 20 złotych za jednorazowy wjazd na cmentarz to dużo. - Kiedyś było 10 złotych, a teraz jest 20. To dużo pieniędzy - tłumaczy. Firma Universum, która zarządza cmentarzem podkreśla, że z myślą o osobach starszych wprowadzono specjalną zniżkę. - Osoby powyżej 75 roku życia dostaną się na cmentarz samochodem nie za 20 złotych, a tylko za 13 złotych - mówi Piotr Szlingiert, prezes Universum. - Zawsze znajdzie się ktoś, kto nie będzie zadowolony z cennika - dodaje.

Równocześnie Szlingiert przypomina, że w podwyżce cen wcale nie chodzi o większy dochód. Opłaty podniesiono ze względu na bezpieczeństwo osób poruszających się po cmentarzu. - Nie wszyscy kierowcy przestrzegają zasad bezpieczeństwa. Na cmentarzu widoczność jest mocno ograniczona m.in. przez żywopłoty. Mimo, że płaci się więcej za wjazd autem na teren cmentarza, samochodów wciąż jest tutaj dużo. Notujemy sporo uszkodzeń nagrobków spowodowanych właśnie przez samochody. Właściciele tych nagrobków mają później kłopot - zauważa.

Ze względu na zbliżający się dzień Wszystkich Świętych ruch na cmentarzach w październiku będzie bardzo duży. - Podobnie jak w latach ubiegłych od 30 października do 3 listopada nie będzie można wjechać samochodami na teren cmentarza. To zbyt niebezpieczne przy dużym natężeniu ruchu pieszych. Osoby, które chcą dojechać autem do grobu przed 30 października mają taką możliwość od poniedziałku do piątku do 29 października w godzinach 7.00 - 14.30 oraz w jedną sobotę, 26 października, od 8.00 do 14.00 - kończy Szlingiert.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejne ostrzeżenie meteorologiczne dla Wielkopolski
30℃
20℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
19.37 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro