Reklama
Reklama

Przetarg na wywóz śmieci będzie powtórzony?

Inspektorzy Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska sprawdzili firmę, która wygrała przetarg na wywóz śmieci. Okazuje się, że jest nieprzygotowana do świadczenia swoich usług, a w związku z tym przetarg może zostać powtórzony.

W połowie września przetarg na wywóz śmieci wygrało hiszpańskie konsorcjum. Nowy odbiorca śmieci miał wywozić odpady od mniej więcej czterystu tysięcy osób. Jako swoją bazę do dokumentów firma wpisała... parking na Junikowie - Obejrzeliśmy ten teren i on na pewno nie jest żadną bazą magazynowo-transportową. Nie ma tam miejsca, gdzie te śmieci mogłyby być magazynowane - mówi Hanna Kończal, wicedyrektor WIOŚ.

Teren nie jest utwardzony, a do tego nie ma chroniących przed zanieczyszczeniem separatorów, co narusza rządowe rozporządzenia w sprawie wywozu śmieci. Z przedstawicielem firmy nie udało nam się skontaktować. Na łamach innych mediów konsorcjum zapewnia, że wskazany teren spełnia wszystkie wymogi określone w przepisach.

Sprawą zainteresowali się przedstawiciele GOAP-u, którzy zapewniają, że przyjrzą się zwycięzcy przetargu - Są oświadczenia z ich strony, które są w dużej sprzeczności z tym, co pisze WIOŚ. Nie wiem. Będziemy to wyjaśniać, czy to na pewno jest ten sam teren? - zastanawia się Przemysław Gonera, dyrektor ZM GOAP.

Hiszpańska firma nie podpisała jeszcze umowy na wywóz śmieci. Może to zrobić dopiero po rozpatrzeniu trzech skarg, które wpłynęły po przetargu do Krajowej Izby Odwoławczej. Również tam wpłynie opinia WIOŚ. Rozstrzygnięcie możliwe jest najwcześniej w połowie października - Dziwi mnie absolutnie spokój GOAP-u i nie podejmowanie jakichkolwiek czynności. Moim zdaniem jest to po prostu wyraz złej woli i być może niekompetencji - mówi Tomasz Lewandowski, radny SLD.

Jeśli konsorcjum rzeczywiście nie będzie w stanie wywozić śmieci, cała procedura wyboru firm prawdopodobnie ruszy od początku. Tym razem już na zmienionych warunkach - Ta firma nie posiada na terenie Polski ani jednej śmieciarki. Chyba, że brać pod uwagę jednego z członków konsorcjum - firmę, która wywozi śmieci z kilku kaszubskich wsi w okolicach Wejherowa - mówi Wojciech Kulak, wiceprezes Remondis. W tej chwili trudno powiedzieć, kiedy ostatecznie wybrane zostaną firmy, które odbiorą poznańskie śmieci.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
11℃
Poziom opadów:
0.7 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
13.64 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro