Reklama
Reklama

Będą dodatkowe zajęcia w poznańskich przedszkolach

fot. archiwum
fot. archiwum

Nowa ustawa zabrania rodzicom opłacania zajęć dodatkowych, które dotychczas prowadzone były przez zewnętrzne firmy. Miasto miała dopłacać jedynie do zajęć wyrównawczych i religii. Teraz w Poznaniu ma się to zmienić.

Ustawodawca twierdzi, że nowe przepisy mają wyrównać szanse dzieci przedszkolnych. Za popołudniowe zajęcia dodatkowe przedszkole nie może pobierać większych opłat niż złotówkę za godzinę. Dotąd w zdecydowanej większości przedszkoli takie zajęcia prowadziły prywatne firmy. Wprowadzone zmiany miedzy innymi ograniczyły pełną dotąd swobodę w organizacji zajęć dodatkowych w przedszkolach. Pomysł nie podobał się rodzicom.

W Poznaniu ma się to zmienić. Dyrektor Wydziału Oświaty UMP Przemysław Foligowski wystosował list do dyrektorów przedszkoli i rodziców dzieci przedszkolnych w sprawie zajęć dodatkowych w poznańskich placówkach. Miasto Poznań zadecydowało o poszerzeniu gamy zajęć oferowanych przez przedszkola. Pozwalam sobie przypomnieć, iż były to dotychczas: gimnastyka korekcyjna, logopedia, pomoc psychologiczno - pedagogiczna oraz religia. Od października br. będą to jeszcze jedne zajęcia - o tym, jaki będzie ich charakter (np.: rytmika, j. angielski, inne) zadecydują rodzice w porozumienia z dyrekcją przedszkola, do którego uczęszcza ich dziecko. W praktyce oznacza to, że kolejne zajęcia dodatkowe będą finansowane przez Miasto - pisze w liście Foligowski.

W sumie Miasto Poznań przeznaczy na ten cel w okresie od października do grudnia 2013 roku kwotę 700 tysięcy złotych. Środki te, w rozliczeniu miesięcznym i w rozbiciu na liczbę dzieci uczęszczających do przedszkoli, dla których organem prowadzącym jest Miasto Poznań, dają kwotę 17,57 zł i taka też kwota będzie przeznaczona na opłatę miesięczną na każde dziecko - dodaje.

Zmiany wejdą w życie od 1 października również wtedy Wydział Oświaty planuje stworzyć specjalna bazę, która zawierać będzie spostrzeżenia i opinie w kwestii organizacji zajęć.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
26℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
28.91 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro