Reklama
Reklama

Radni nie dali 2 mln zł na dziurę w budżecie POSiR-u

fot. Michał Nadolski
fot. Michał Nadolski

Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta radni nie wyrazili zgody na przekazanie ponad 2 milionów złotych na załatanie dziury budżetowej POSiR-u. Dziura to wynik zmienionej umowy zawartej pomiędzy miastem i operatorem stadionu miejskiego. Zgodnie z aneksem do kasy POSiR-u trafia teraz mniej pieniędzy.

Dwa lata temu Lech Poznań wraz z Marcelin Management oficjalnie przejęli od miasta pieczę na Stadionem Miejskim przy ulicy Bułgarskiej. Wśród ustaleń dotyczących obowiązków stron i planów dla obiektu znalazło się między innymi postanowienie o wysokości rocznego czynszu za korzystanie z obiektu. Operator miał płacić miastu 3,1 mln złotych rocznie.

W lutym 2013 roku okazało się jednak, że rzeczywistość weryfikuje zapisy umowy. Operator zapowiedział, że chce ją renegocjować podkreślając nierentowność stadionu. W maju negocjacje operatora i miasta się zakończyły. Według nowych ustaleń zamiast 3 milionów złotych rocznie czynszu miasto będzie dostawać od operatora tylko 600 tysięcy złotych. Miasto w całości zrezygnowało z korzyści związanych z prawami do sprzedaży nazwy obiektu. Kolejna zmiana to rezygnacja z kilku procent wpływów operatora z dnia meczowego. Kilka procent uzyskanej kwoty wpływało każdorazowo na konto miasta. Teraz miasto dostaje część dochodów z dnia meczowego, ale tylko w przypadku spotkań w Lidze Europejskiej lub Lidze Mistrzów.

Ze względu na zmiany w umowie POSiR (to właśnie do POSiR-u wpływają pieniądze od operatora) ma obecnie sporą dziurę w budżecie. Aby funkcjonować tak jak obecnie potrzebuje dodatkowych 2,1 mln złotych. Na wtorkowej sesji Rady Miasta radni decydowali o przyznaniu brakujących środków POSiR-owi. Większość z nich opowiedziała się przeciw temu pomysłowi, a tym samym pieniądze nie trafią na konto Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji.

- Decyzja radnych jest pewnego rodzaju konsekwencją działania pana prezydenta w kwestii podpisania aneksu do umowy z operatorem stadionu -
mówi Jakub Jędrzejewski, radny PO i przewodniczący Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki. - Komisja Kultury Fizycznej była przeciwna podpisaniu aneksu w takiej formie, a jednak go podpisano - dodaje.

Dyrektor POSiR Zbigniew Madoński na posiedzeniach Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki wymieniał, co może się stać, gdy radni nie przyznają Ośrodkom brakujących pieniędzy. - Mówił wówczas o tym, że nie zostanie zorganizowany maraton, że w basenach będzie zimna woda, że ograniczone zostaną godziny funkcjonowania obiektów - tłumaczy Jędrzejewski. - W przypadku maratonu niezorganizowanie tak dużej imprezy wiązałoby się z dużymi konsekwencjami dla miasta. Straszenie zimną wodą w basenach może natomiast sprawić, że poznaniacy zrezygnują z odwiedzania obiektów POSiR-u, a to będzie powodować dodatkowe problemy. Przez to na koniec roku zamiast 2 milionów złotych może się okazać, że POSiR będzie potrzebował 3 milionów - zaznacza.

Radnych do poparcia pomysłu przekonywał zastępca prezydenta - Dariusz Jaworski. Tłumaczył, że gdyby stadion został bez operatora miasto miałoby jeszcze większy problem. Część radnych zagłosowała ZA przekazaniem pieniędzy POSiR-owi. Wśród nich był Maciej Przybylak z Poznańskiego Ruchu Obywatelskiego. - Nie do końca zgadzam się z aneksem podpisanym przez miasto i uważam, że ustępstw z naszej strony mogło być mniej - tłumaczy. - Ale mimo wszystko nie możemy karać za to poznaniaków. Mniej pieniędzy dla POSiR-u sprawi, że może zabraknąć środków na naukę pływania dla dzieci, na ogrzewanie wody - dodaje.

Za był także przewodniczący Komisji Budżetu Przemysław Markowski. - Oczywiście muszą przyznać, że nie do końca podobało mi się zachowanie Lecha Poznań wobec miasta, staliśmy się zakładnikiem. Ale i tak mamy dużo mniej problemy z utrzymaniem stadionu niż inne miasta z takimi obiektami - tłumaczy. - Zagłosowałem "za" bo było to mniejsze zło. POSiR ma zobowiązania i przez to ma teraz spory problem. Jeśli miałby wejść w nowy rok z długiem mogłoby się okazać, że część flagowych imprez jak np. półmaraton czy maraton, mogłaby się nie odbyć - dodaje.

Możliwe, że na kolejnych sesjach Rady Miasta temat załatania dziury budżetowej POSiR-u ponownie będzie dyskutowany.

W jaki sposób POSiR powinien zaoszczędzić?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
36.68 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro