Reklama
Reklama

Wycieczki po Wielkopolsce - za muzyką i teatrem

Babie lato obfitowało w Wielkopolsce w kulturalne wydarzenia. Liczne koncerty Polskiej Akademii Gitary i pierwsze realizacje projektów programu "Wielkopolska: rewolucje" były tematem ostatniego odcinka programu "Kultura: Sprawdzam".

Festiwal Polska Akademia Gitary odbył się w Wielkopolsce już po raz szósty. Tym razem, szerokiej widowni zaproponowano 50 wydarzeń w 40 miejscach naszego regionu. Dyrektorem artystycznym festiwalu był Łukasz Kuropaczewski, który ściągnął na Festiwal takie sławy jak Carlos Pinata czy Jose Manuel Baruecco. O Wasze i skali Festiwalu, który mogliście Państwo obserwować na naszej antenie - opowiada w programie Tomasz Janas.

Drugim tematem programu są pierwsze spektakle prezentowane w ramach cyklu "Wielkopolska:Rewolucje". Szamocin i Zakrzewo odwiedzaliśmy latem podczas prób do spektakli przygotowywanych odpowiednio przez Michała Borczucha i Mikołaja Mikołajczyka. W tym odcinku przyglądamy się efektom ich kilkutygodniowej pracy z dziećmi i młodzieżą z Szamocina, oraz z seniorami z Zakrzewa, do których dołączyli Adam Ferency i Iwona Pasińska.

Projekt. Noce i dnie jest kolejną odsłoną współpracy Mikołaja Mikołajczyka z Zespołem Śpiewaczym "Wrzos" z Zakrzewa. Zrealizowany w ramach zeszłorocznej edycji "Rewolucji" spektakl Teraz jest czas zdobył świetne recenzje w prasie ogólnopolskiej i gościł m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, pokazywany był także na Malta Festival w Poznaniu. W tym roku Mikołajczyk wraz z zespołem realizatorów - Małgorzatą Dziewulską (współpraca dramaturgiczna), scenografem i artystą video Mirkiem Kaczmarkiem i kompozytorem Zbigniewem Kozubem - postanowił pójść o krok dalej. Seniorzy z chóru "Wrzos" będą mierzyli się nie tylko z zadaniami teatru ruchu, ale także z własną opowieścią o życiu. Inspiracji dla siebie szukają we wpisanej w historię Wielkopolski powieści Marii Dąbrowskiej Noce i dnie, stawiającej pytania o podsumowanie życia, jego spełnienie i niespełnienie

Spektakl, świetnie przyjęty w Zakrzewie, obejrzymy w Poznaniu w grudniu.

Prezentacja spektaklu "Lepiej tam nie idź" w reżyserii Michała Borczucha, 10 grudnia zakończy cykl poznańskich prezentacji projektów przygotowywanych w regionie. W spektaklach reżysera, reżysera związanego przede wszystkim z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, centralne miejsce zajmuje dzieciństwo, z perspektywy którego opisuje współczesną kulturę. Nominowany w zeszłym roku do Paszportów Polityki za "wrażliwość, która pozwala mu stwarzać teatralne światy niezwykłe, nieoczywiste, zaskakujące, ale zawsze bardzo osobiste", artysta tym razem opowiada o dzieciństwie nie z desek repertuarowego teatru, a za pośrednictwem samych dzieci. Jedną z inspiracji dla spektaklu "Lepiej tam nie idź" było opowiadanie Howarda Philipsa Lovecrafta "Zew Cthulhu", młodzi aktorzy współuczestniczyli też w powstawaniu scenariusza i scenografii, a powstanie przedstawienie w konwencji RPG (Role Play Games), w którym udział wzięły dzieci z miejscowego domu dziecka oraz dzieciaki i młodzież związana z teatrem prowadzonym przez znakomitą lokalną społeczniczkę i artystkę Lubę Zarembińską było niesamowitym doświadczeniem dla obu stron, i dla widowni.

O spektaklach rozmawiamy w programie z Marią Górną i Tomaszem Kowalskim.

Czy zdarza Ci się podróżować po Polsce w ślad za wydarzeniami artystycznymi?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
11.50 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro