Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
2 -3
Reklama

Straż pożarna ćwiczyła na terenie Stomilu

BS
wtorek, 24.09.2013 r.
godz. 16.30
BS | wtorek, 24.09.2013 r., godz. 16.30
Straż pożarna ćwiczyła na terenie Stomilu
fot. Michał Nadolski

Poznańscy strażacy ćwiczyli dziś akcję gaśniczą na terenie zakładów Stomil. Ćwiczenia stały się okazją do przypomnienia jednego z największych pożarów z czasów PRL, który wybuchł na terenie zakładów w 1972 roku.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
0°C 1021 hPa
JUTRO
pogoda
2°C 1027 hPa
POJUTRZE
pogoda
1°C 1024 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Pożar w hali magazynowo-produkcyjnej Zakładów Przemysłu Gumowego Stomil wybuchł 9 marca 1972 roku w godzinach wieczornych. Na miejscu bardzo szybko pojawiły się duże siły ratunkowe, a akcja gaśnicza trwała całą noc. Mimo to nie udało się zlokalizować źródła pożaru, a pożar przeniósł się na pobliską walcownię. W ciągu następnych godzin na miejscu pojawiło się wiele jednostek straży z całego kraju, a 12 marca udało się zlokalizować źródło i opanować pożar. Zniszczeniu uległa jednak duża część zakładu.

W poniedziałek strażacy ponownie pojawili się na terenie zakładu na poznańskiej Starołęce, ale tym razem przeprowadzili tylko ćwiczenia - Dzisiejsze ćwiczenia miały na celu sprawdzenie przygotowania strażaków do prowadzenia akcji gaśniczej podczas powstania pożaru w magazynie piwnicznym, w którym znajdują się wyroby gotowe czyli opony. Było to w pewnym sensie nawiązanie do bardzo dramatycznego i niezwykle groźnego pożaru, który miał miejsce 9 marca 1972 roku. Ćwiczymy na wypadek zaistnienia podobnego zdarzenia - mówi Jerzy Ranecki, z-ca komendanta miejskiego PSP.

ZOBACZ VIDEO
arrow
Reklama