Reklama
Reklama

Miesiąc do otwarcia Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego

fot. TriGranit
fot. TriGranit

25 października otwarty zostanie nowy dworzec autobusowy PKS oraz galeria handlowa Poznań City Center w Zintegrowanym Centrum Komunikacyjnym. Zmotoryzowani mieszkańcy będą mieli do dyspozycji wielopoziomowy parking. Zmieni się też najbliższa okolica ZCK.

Za miesiąc otwarta zostanie druga część Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego z centrum handlowym i dworcem PKS. - Planujemy zaprosić tego dnia mieszkańców i podróżnych do zrobienia pierwszych zakupów i skorzystania z szykowanych przez wielu najemców promocji i niespodzianek. Będzie też symboliczny klucz do PCC, który chcemy przekazać poznaniakom, składając go na ręce Prezydenta Poznania - wyjaśnia Przemysław Terlecki, rzecznik TriGranitu.

Choć nowy dworzec PKS fizycznie będzie gotowy, nie wiadomo czy 25 października przyjmie pasażerów. - Zależy to wyłącznie od spółki PKS, od tego, czy zdoła zamontować urządzenia niezbędne do sprawnej obsługi terminala - tłumaczy Terlecki.

Jeszcze przed oficjalnym otwarciem, 23 października, w ZCK odsłonięta zostanie polsko-węgierska tablica pamiątkowa poświęcona heroicznej postawie i pomocy, jaką poznaniacy udzielili w październiku 1956 roku walczącym z wojskami sowieckimi mieszkańcom Budapesztu. - Pomysłodawcą upamiętnienia masowej zbiórki krwi i żywności przez poznaniaków jest Instytut Węgierski w Warszawie. Tablica ma być prezentem węgierskiej firmy TriGranit dla poznaniaków, jako dowód uznania dla wspaniałej, choć często też okupionej ofiarami historii Poznania - mówi.

W samej galerii handlowej, której powierzchnie handlowe wynajęto w 87%, zatrudnienie znajdzie 1500 osób. - Podpisaliśmy właśnie umowę z drugim operatorem sportowym w Centrum - MARTES SPORT - który zajmie powierzchnię 825 m2 na drugim poziomie galerii. Planowane otwarcie sklepu w 1 połowie grudnia. Tym samym zamknęliśmy tzw. "anchoring" projektu, była to ostatnia umowa z kluczowym najemcą, jaką mieliśmy podpisać.

W obiekcie prowadzone są ostatnie prace wykończeniowe. W najbliższych dniach budynek ma zostać zgłoszony do odbiorów technicznych. Wiele dzieje się także w okolicy ZCK. - Ukończono już budowę 2,5 km nowych dróg wokół Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego, na ukończeniu są jeszcze tylko fragmenty dróg dojazdowych do nowego skrzyżowania ulic Przemysłowej, Matyi i Towarowej - dodaje Terlecki. - Dobiega końca budowa przejścia podziemnego pod ulicą Matyi, obecnie kładziona jest tam posadzka, działają już wszystkie instalacje odwadniające, które zdały pierwszy egzaminów podczas ostatnich, intensywnych opadów deszczu. Gotowy jest nowy przystanek tramwajowy, który będzie nosił nazwę "Zintegrowane Centrum Komunikacyjne". Przed paroma dniami zamontowano tam pojemne, przeszklone windy.

Inwestor wybrał także operatora dla wielopoziomowego parkingu znajdującego się m.in. nad peronami 1-3. - Za godzinę parkowania trzeba będzie zapłacić 3 złote w ciągu dnia, w nocy 2 złote. Pierwszy kwadrans będzie bezpłatny - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
6.13 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro