Reklama
Reklama

Idzie jesień: ZDM rozdaje worki na liście. Za ognisko grozi mandat

fot. Nishio Poznań - archiwum
fot. Nishio Poznań - archiwum

Zarząd Dróg Miejskich, podobnie jak w latach ubiegłych, zapewnia bezpłatne worki na liście pochodzące z pasa drogowego, a także ich odbiór. Przypominamy, że w Poznaniu obowiązuje zakaz palenia odpadów zielonych. Można za to dostać mandat. Od lipca worki z takimi odpadami można bezpłatnie przekazywać do kompostowni w Suchym Lesie.

Kolejny rok z rzędu Zarząd Dróg Miejskich rozdaje poznaniakom worki na liście spadające z drzew. Średnio podczas jednej akcji przygotowywanych jest 35 tysięcy worków, do których trafia łącznie około 600 ton liści. Co ważne, bezpłatne worki trafiają wyłącznie do osób, których posesje znajdują się w sąsiedztwie pasów drogowych.

- Do naszych worków mają trafiać wyłącznie liście i to pochodzące z pasa drogowego - wyjaśnia ZDM. Worki przygotowane przez ZDM są specjalnie oznaczone - mają napis "ZDM - liście zebrane z ulicy". Tylko oznaczone worki będą bezpłatnie zabierane z pasa drogowego. Bardzo istotne jest również to, by znajdowały się w nich wyłącznie liście. Coraz częściej zdarza się bowiem, że do worków trafiają także inne odpady. Wówczas nie zostaną wywiezione bezpłatnie na zlecenie ZDM.

Co zrobić, by worek otrzymać? - Wystarczy zamówić worki pod numerem telefonu 61 64 77 274 w godzinach 7.30 - 15.00 (pn-pt). Można to zrobić również drogą mailową (adres: [email protected]) oraz osobiście w naszej siedzibie przy ulicy Wilczak 16 (pokój 105 w godzinach 7.30 - 15.00 od poniedziałku do piątku). Dostarczymy je pod wskazany adres bezpłatnie, a następnie, w ustalonym terminie zabierzemy wypełnione worki - zapewnia ZDM.

Inaczej radzić sobie z odpadami zielonymi muszą np. działkowcy. W listopadzie 2011 roku wprowadzono w naszym mieście zakaz spalania odpadów roślinnych. Grozi za to mandat. - Zakaz został wprowadzony na mocy ustawy o odpadach, która zabrania takich praktyk po uruchomieniu na terenie miasta ogólnodostępnej kompostowni oraz po wdrożeniu systemu odbioru od mieszkańców tzw. odpadów zielonych - wyjaśniał nam Przemysław Piwecki, rzecznik strażników miejskich. Taka kompostownia znajduje się w Suchym Lesie przy ulicy Meteorytowej 1.

Mieszkańcy mogą oddawać worki z odpadami zielonymi właśnie do kompostowni w Suchym Lesie. Jeszcze wiosną tego roku za zostawienie tam 100-litrowego worka trzeba było płacić 2 złote. Od lipca jest to bezpłatne.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
13℃
Poziom opadów:
2.2 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
18.26 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro