Reklama

Pancerni Magicy "ożywili" zrujnowany czołg. Jeździ!

fot. Muzeum Broni Pancernej
fot. Muzeum Broni Pancernej

W ubiegłym roku do poznańskiego Muzeum Broni Pancernej z Norwegii trafiła tankietka TK-S, lekki czołg rozpoznawczy. Choć stan maszyny oceniono jako fatalny, udało się ją "ożywić". I to w jakim stylu! Tankietka ma za sobą pierwszą jazdę testową.

Pancerni Magicy na swoim koncie mają spektakularne akcje przywracania do życia wojskowych pojazdów sprzed lat. Tym razem w ich ręce dostała się tankietka TK-S, lekki czołg rozpoznawczy. Do podpoznańskiej miejscowości Pławce trafił z Norwegii blisko 1,5 roku temu.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA


- Kiedy prawie półtora roku temu TKS trafił do bazy Pancernych Magików, trudno było uwierzyć, że tankietkę da się uratować, a o doprowadzeniu do stanu jezdnego nikt nawet nie marzył - wyjaśnia Maciej Boruń z Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. - TKS został rozebrany do "ostatniej śrubki", a każdą z części pieczołowicie odrestaurowano. Trwało to kilka długich miesięcy, ale efekt był zaskakujący! Większość zachowanych elementów udało się uratować - dodaje.

Po wykonaniu prac okazało się, że jest szansa na uruchomienie tankietki. - Niestety nie udało się zdobyć oryginalnego silnika, a w tankietce został zamontowany nieoryginalny, powojenny - ale także polskiej produkcji - górnozaworowy silnik Żuka - zdradza.

Pierwsza jazda testowa już się odbyła. Maszyna spisała się bardzo dobrze, co potwierdza nagranie:

Przed Pancernymi Magikami jeszcze sporo pracy. - Choć TK-S spędzi jeszcze długie miesiące w warsztacie, można będzie go zobaczyć 27 września w Muzeum Broni Pancernej, podczas Dni Otwartych Koszar CSWLąd w Poznaniu - kończy Boruń.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
16.00 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro