Reklama
Reklama

Budżet Obywatelski sfinansuje prywatny projekt?

Do finałowego grona dwudziestu projektów przeszedł projekt, którego celem jest rewitalizacja terenów rekreacyjnych nad Rusałką. Problem w tym, że projekt w dużej mierze pokrywa się z zadaniami, które zadeklarował dzierżawca Rusałki.

Towarzystwo Przyjaciół Sołacza złożyło do budżetu obywatelskiego projekt, który zakłada między innymi remont budynku wypożyczalni sprzętu sportowego i montaż systemu monitoringu wody w jeziorze. Bardo podobne są jednak zobowiązania dzierżawcy, który niedawno wygrał przetarg i obiecał sfinansować te inwestycje - Wniosek był złożony przed tym przetargiem - mówi Danuta Kańska, która złożyła projekt.

Ciekawa jest jednak droga, którą projekt pokonał. Z ponad dwustu propozycji najpierw wybrano sześćdziesiąt. Następnie komisja składającą się z czterech radnych, czterech społeczników, niezależnego eksperta i trzech urzędników wybrała dwadzieścia projektów. Wśród nich znalazł się projekt dotyczący rewitalizacji Rusałki - Tego projektu w ogóle nie powinni przepuścić. Skoro dzierżawca zadeklarował, że zmodernizuje obiekt to nie wiem, po co głosować ten projekt w budżecie obywatelskim - mówi Ewa Jemielity, radna PiS.

Logiki w wyborze tego projektu nie widzi też Mariusz Wiśniewski - Intencje Rady Osiedla Sołacz były szlachetne, ale w sytuacji, w której miasto rozstrzygnęło konkurs i wybrało firmę, która będzie wynajmować i modernizować obiekt to realizacja takiego projektu z miejskich pieniędzy nie ma sensu - mówi radny PO.

Urzędnicy odpowiedzialni za budżet obywatelski przekonują, że nawet gdyby projekt wygrał głosowanie to z miejskich pieniędzy można sfinansować inne zadania, niż te realizowane przez prywatnego przedsiębiorcę - Jeżeli weźmiemy pod uwagę kwoty to widzimy, że umowa przewidziana jest na 700000 złotych, a wniosek społeczników na 1,4 miliona. Czyli ten projekt społeczników jest znacznie szerszy i przewiduje wykonanie większej ilości zadań - mówi Maciej Milewicz z Urzędu Miasta.

Zarządca, który wygrał przetarg, zamierza promować obywatelski projekt do budżetu - Jako obecni dzierżawcy pragniemy zaangażować się w akcje związane z promowaniem Rusałki. Zamierzamy w miarę możliwości promować projekt "Modernizacja Ośrodka Wypoczynkowego Rusałka", gdyż każda inwestycja w ośrodek przełoży się na polepszenie jakości życia mieszkańców - czytamy w wyjaśnieniach dzierżawcy. W poniedziałek ma dojść do spotkania Rady Osiedla Sołacz z dzierżawcą oraz Poznańskimi Ośrodkami Sportu i Rekreacji.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-5℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
16.20 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro