Reklama

Gwarna: będzie przystanek wiedeński

Zarząd Dróg Miejskich właśnie zaprezentował projekt koncepcyjny budowy przystanku wiedeńskiego na ulicy Gwarnej. Dzięki podniesionej jezdni pasażerom łatwiej będzie wchodzić do tramwaju. Możliwe, że inwestycja zostanie zrealizowana jeszcze w tym roku.

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku w Poznaniu powstanie pierwszy przystanek tramwajowy typu wiedeńskiego. To podniesiony fragment jezdni, po którym pasażerowie wchodzą do tramwaju. Poruszają się tędy również samochody, ale podniesienie jezdni działa podobnie jak próg zwalniający.

W 2012 roku Zarząd Transportu Miejskiego zaprezentował pomysł wybudowania w naszym mieście 25 takich przystanków, które znacznie ułatwiłyby życie pasażerom. Żaden jednak nie powstał. Ten na Gwarnej ma być pierwszy. Zarząd Dróg Miejskich właśnie zaprezentował projekt koncepcyjny inwestycji.

Zgodnie z projektem jezdnia, po której piesi wchodzą do tramwaju miałaby zostać podniesiona na wysokość 22 centymetrów powyżej główki szyny tramwajowej. - Wjazd i zjazd na wyniesioną jezdnię będzie się odbywał po rampie długości 3,7 m i pochyleniu podłużnym 6% - czytamy w opisie inwestycji.

Peron zostanie wydzielony obrzeżem kamiennym. Ma mieć 45 metrów długości i zostanie wykonany z płyt granitowych oraz kostki betonowej. Pełny opis planowanego przystanku oraz plan sytuacyjny w powiększeniu dostępne są TUTAJ.

- Chcielibyśmy zrealizować inwestycję jeszcze w tym roku, ale różnie to bywa. Jeśli okaże się, że w ramach konsultacji wpłyną do nas jakieś protestu lub pojawi się wiele zapytań, cała procedura przetargowa może się przedłużyć - wyjaśnia Tomasz Libich z Zarządu Dróg Miejskich. Cała inwestycja może kosztować nawet ponad 200 tysięcy złotych.

Uwagi na temat projektu można zgłaszać do ZDM do 27 września.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
22℃
14℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
8.08 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro