Reklama

123 km/h po Zamenhofa: w 2013 roku fotoradary SM zrobiły 9000 zdjęć

Zbyt duża prędkość to zdaniem policjantów jedna z głównych przyczyn wypadków. Aby zapewnić bezpieczeństwo uczniom straż miejska od początku września wystawia fotoradary na ulicach znajdujących się w sąsiedztwie szkół. Rekordzista jechał 123 km/h po ulicy Zamenhofa.

Choć straż miejska regularnie z wyprzedzeniem informuje o miejscu prowadzenia kontroli prędkości z wykorzystaniem fotoradaru, wciąż są kierowcy, do których przepisy i znaki drogowe nie trafiają. - Od początku września fotoradary straży miejskiej wystawiane są na drogach przebiegających w bezpośrednim sąsiedztwie szkół. W ciągu pierwszych 6 dni nauki urządzenia te zarejestrowały 250 przekroczeń dozwolonej prędkości - mówi Przemysław Piwecki, rzecznik strażników miejskich.

Miejsca, w których można ostatnio często zobaczyć fotoradar to ulice: Starołęcka, Piłsudskiego, Zamenhofa, Złotowska i Kutrzeby. Na większości z nich obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, na Złotowskiej do 30 km/h, a na Starołęckiej do 40 km/h. - Statystyki prowadzone przez straż miejską wskazują, że w tym roku kierowcy najszybciej jeździli ulicą Zamenhofa. Potwierdziły to pomiary wykonywane w pierwszych dniach września - niechlubny rekordzista jechał tą ulicą aż 123 km/h - dodaje.

Jak podkreślają strażnicy miejscy - na szczęście takich piratów drogowych nie jest wielu. - Zdecydowana większość zarejestrowanych przekroczeń mieściła się w przedziale od 21 do 30 km/h powyżej prędkości dozwolonej - zaznacza Piwecki.

Nawet niewielkie przekroczenie dozwolonej prędkości może jednak doprowadzić do tragedii. Zdaniem mł.insp. Józefa Klimczewskiego, naczelnika poznańskiej drogówki, to nadmierna prędkość jest najczęstszą przyczyną wypadków w naszym mieście. - Kierowcy nie dostosowują prędkości do warunków panujących na drodze. Coraz częściej górę bierze brawura i po prostu głupota, bo inaczej nie można tego nazwać - mówił w rozmowie z epoznaniem jakiś czas temu.

Od początku 2013 roku fotoradary ustawiane na poznańskich ulicach przez straż miejską zrobiły ponad 9000 czytelnych zdjęć. Jeszcze w czwartek z kontrolą trzeba się liczyć na ulicach Starołęckiej, Warszawskiej i Witosa. W piątek i sobotę strażnicy pojawią się natomiast na Piłsudskiego, Złotowskiej, Lechickiej i Szelągowskiej. - Cotygodniowe komunikaty z dyslokacją fotoradarów SMMP są naszą własną inicjatywą, wymyśloną i stosowaną bez przerwy od pierwszego zdjęcia wykonanego naszym sprzętem, czyli od listopada 2004 roku. Nigdy nie był to obowiązek. Obecnie tylko niektóre straże pracują tak transparentnie jak my - kończy Piwecki.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
59.50 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro