Reklama
Reklama

Zniszczone pomniki na Cytadeli

Wandale oblali czerwoną farbą pomnik przyjaźni polsko-radzieckiej oraz dwa inne pomniki na poznańskiej Cytadeli. Na pomniku pojawił się między innymi napis "Śmierć komuchą".

Do dewastacji doszło prawdopodobnie w nocy z poniedziałku na wtorek - We wtorek rano zarządca tego terenu czyli Zarząd Zieleni Miejskiej zgłosił sprawę na policję. Pomniki zostały oblane czerwoną farbą, a ucierpiał nie tylko pomnik przyjaźni polsko-radzieckiej, ale również pomnik marszałka ZSRR i honorowego obywatela Poznania Wasilija Iwanowicza Czujkowa oraz popiersie radzieckiego żołnierza. Największe zniszczenia były na pomniku przyjaźni polsko-radzieckiej. Zniszczone zostały elementy płaskorzeźby, tablica z imionami i nazwiskami żołnierzy, a także schody. Wszystkie zniszczenia zostały w środę usunięte - mówi Weronika Szymańska, reporterka telewizji WTK. O sprawie został poinformowany konsulat Federacji Rosyjskiej - Zarząd Zieleni Miejskiej poinformował o tym zdarzeniu Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a ta powiadomiła o incydencie konsulat Federacji Rosyjskiej. Policja zabezpieczyła ślady, ale poszukiwanie wandali będzie dość trudne. Cytadela nie jest jest objęta monitoringiem miejskim - dodaje Szymańska.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-2℃
-5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
40.83 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro